Altun'dan BAE açıklaması: 'Ticari ilişkilerimizi geliştirmek en büyük amacımız'

Altun'dan BAE açıklaması: 'Ticari ilişkilerimizi geliştirmek en büyük amacımız'

Fahrettin Altun, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan arasındaki görüşmeye ilişkin açıklamasında, "Önümüzdeki yıllarda ticari ilişkilerimizi geliştirmek en büyük önceliğimiz olacaktır" dedi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Saray'da Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan’ı ağırladığı görüşmeye ilişkin açıklamada bulundu.

AKP ve yandaş medya tarafından 15 Temmuz sonrası darbeci olmakla suçlanan Birleşik Arap Emirlikleri ile ilişkileri geliştirmek istediklerini belirten Altun, "Önümüzdeki yıllarda ticari ilişkilerimizi geliştirmek en büyük önceliğimiz olacaktır" ifadelerini kullandı. 

Altun, Twitter hesabından konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Bu ziyaret, devletimizin bölgesel barış ve istikrarı tesis etmeye yönelik çabalarını kanıtlayan önemli bir ziyaret oldu. Ticaret, enerji ve çevre alanlarında imzalanan ikili anlaşmalar ekonomik ilişkilerimizi geliştirecektir. Ayrıca, bu anlaşmaların çok ihtiyaç duyulan iş birliği hedefini daha da ileriye taşımasını temenni ediyoruz. Türkiye bölgede istikrar ve barış için her zaman önemli bir güç olacaktır. Özel şirketler arasındaki anlaşmaların yanı sıra borsalarımız ve liman yönetimlerimiz arasındaki yatırım anlaşmaları da ekonomik profilimizi güçlendirecektir. Önümüzdeki yıllarda ticari ilişkilerimizi geliştirmek en büyük önceliğimiz olacaktır. Türkiye ve BAE, ikili ekonomik ilişkilerini güçlendirme ve bölgesel iş birliği fırsatlarından yararlanma hususlarında kararlıdır. Bunun, Türkiye-Körfez ilişkilerinde bölgesel istikrar açısından yeni bir dönemin başlangıcı olacağına inanıyoruz."

MERKEZ BANKASI DA DAHİL OLDU

Merkez Bankası da, Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası ile 24 Kasım 2021 tarihinde merkez bankacılığı konularında iş birliğinin geliştirilmesine zemin oluşturmak üzere bir Mutabakat Zaptı imzalandığını duyurdu.