Altıntepe Madencilik Şirketi ruhsat süresi dolmasına rağmen Fatsa’da altın aramaya devam ediyor

ORÇEV Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, Altıntepe Madencilik Şirketi'nin ruhsat süresi dolmasına rağmen Fatsa’da siyanürlü altın arama faaliyetlerine devam ettiğini söyledi.13-11-2020 10:28

Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, Ordu Fatsa’da siyanürle altın ayrıştırma işletmeciliği yapan Altıntepe Maden şirketinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED İzin ve Denetleme Genel Müdürlüğü’nden aldığı Geçici Faaliyet Belgesi izninin 9 Ekim’de sona ermesine rağmen faaliyetlerine devam ettiğini söyledi. 

Cumhuriyet'ten Cemil Ciğerim'in haberine göre, Gönül, “Şu an şirketin hiçbir çalışma yapmaması gerekir. Şirketin çalıştığını biliyoruz. Çalışmasına izin verenler de denetim yapmayanlar da suç işlemeye devam etmekteler. Her zaman dediğimiz gibi, fiili mücadele şart. Yasal yollardan hesap soracağız” dedi.

Ekoloji Birliği Eşsözcüsü Coşkun Özbucak ise “Şirketler kâğıt üzerindeki yükümlülüklerini bile yerine getirmiyorlar. Keyfiyet devam ediyor. Bunları Kazdağı’ndan Artvin’e kadar her tarafta görüyoruz. Bugün Fatsa’daki siyanürle altın ayrıştırması yapan şirketin keyfiyetine karşı da hukuksal ve fiili mücadeleyi büyütmek zorundayız” şeklinde konuştu.