Altın Portakal’da yarışacak uluslararası filmler belli oldu

Bu yıl 56’ncısı düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması'nda yer alacak 10 film belli oldu.



16-10-2019 13:08

26 Ekim’de başlayacak olan 56’ncı Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nın filmleri belli oldu.

Bu yılki teması “Öze Dönmek” olarak belirlenen festivalde, Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda; Almanya, Belçika, Brezilya, Çekya, Fransa, Hırvatistan, İran, İsveç, Japonya, Katar, Lübnan, Norveç, Ruanda, Sırbistan, Slovenya, Slovakya ve Tunus’tan toplam 10 film yarışacak.

FESTİVAL JÜRİSİ

“Good Bye Lenin!” (Elveda Lenin!) ile tanınan Almanyalı yönetmen Wolfgang Becker başkanlığındaki Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması jürisinde; İzlandalı bağımsız sinemacı Rúnar Rúnarsson, Hollandalı oyuncu Johanna ter Steege, Polonyalı yapımcı Ewa Puszczynska ve Busan Film Festivali’nin yönetmeni Jay Jeon bulunuyor.

YARIŞACAK FİLMLER

Festivalde yarışacak 10 film şöyle:

“Only The Animals” (Yalnızca Hayvanlar)
İlk filmi “Eva Nová” (2015) ile tanınan Slovakyalı yönetmen Marko Škop’un Karlovy Vary’de Ekümenik Jüri Ödülü ve En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazanan filmi “Let There Be Light” (Işık, Daha Fazla Işık)

Macaristan’dan, Barnabás Tóth’un Zsuzsa F. Várkonyi’nin romanından uyarladığı ve ülkesinin 2020 Oscar aday adayı olan “Those Who Remained” (Geriye Kalanlar)

Japonya sinemasının popüler oyuncularından Joe Odagiri’yi 10 yıl sonra ikinci kez kamera arkasına geçiren ve prömiyerini Venedik’te yapan Christopher Doyle imzalı “They Say Nothing Stays The Same” (Zaman Her Şeyi Siler)

Norveçli yönetmen Dag J. Haugerud’un Venedik’te Kuir Aslan’a aday olan filmi “Beware Of Children” (Çocuklar)

İran sinemasının önde gelen yönetmenlerinden Reza Mirkarimi’nin Fajr’da En İyi Senaryo Ödülü’nü alan, Şangay’da ise En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini kazanan son filmi “Castle Of Dreams” (Şirin’in Kalesi)

Sandra Kogut’un Toronto’da Çağdaş Dünya Sineması bölümünde gösterilen ve Brezilya sinemasının önemli oyuncularından Regina Casé’yi başrole taşıyan komedisi “Three Summers” (Üç Yaz)

Dominik Moll’un Venedik Film Festivali’nde yarışan gerilim filmi “Only The Animals” (Yalnızca Hayvanlar)

“Sabır Taşı, “Kahrolsun Dostoyevski” kitapları Türkçeye de çevirilen Afganistanlı yazar ve yönetmen Atiq Rahimi’nin Toronto’da gösterilen filmi “Our Lady Of The Nile” (Nil’in Meryem)

Tunuslu yönetmen Mehdi Barsaoui’nin Venedik’te En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazanan filmi “A Son” (Bir Oğul)

Hırvatistanlı video sanatçısı ve belgeselci Dana Budisavljević’in 2. Dünya Savaşı sırasında tutulan bir günlükten yola çıkarak yazıp yönettiği, Pula Film Festivali’nde En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödüllerini kazanan “The Diary Of Diana B.” (Diana B.’nin Hatıra Defteri)

1 KASIM'DA BELLİ OLACAK

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nın kazananları 1 Kasım’da festivalin Kapanış ve Ödül Töreni’nde belli olacak.