Almanyalı Osmanlılar çetesinin faaliyetleri yasaklandı

Almanya, AKP’li Külünk'ün para verdiği iddia edilen 'Almanyalı Osmanlılar' çetesinin faaliyetlerine yasak getirdi. İçişleri Bakanlığı açıklamasında hukukun üstünlüğüne vurgu yapıldı ve buna uymayanların hoşgörü beklememesini bildirdi.10-07-2018 13:00

Almanya İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Almanyalı Osmanlılar adlı çetenin ‘bireysel haklar ve kamuya ciddi bir tehlike teşkil ettiği’ belirtilerek faaliyetleri yasaklandı.

Sputnik’in aktardığı habere göre yasağın organize suçla mücadele kapsamında getirildiği belirtilen açıklamada “Tabii ki bu yasak, üyeleri ciddi suçlar işleyen Almanyalı Osmanlılar gibi motorcu grupları da kapsıyor. Hukukun üstünlüğünü göz ardı edenler bizden hoşgörü beklememeli” ifadeleri kullanıldı.

AKP’li Metin Külünk'ün finanse ettiği iddia edilen Almanyalı Osmanlılar çetesinin olası yurt dışı bağlantısına dair soruşturma açılmıştı. Külünk bu iddialara, “Almanya'da bir hayal tiyatrosunu medya üzerinden servis etmeleri sürpriz değil. Çünkü FETÖ ve PKK ile iç içe olan bir devletin, bunun ötesinde Türkiye'ye yönelik adım atmasını beklemiyoruz. Bu Almanya'ya yakışmıyor" savunmasını yapmıştı.