Almanya'dan 'yapay zeka'ya dev yatırım

Almanya Başbakanı Merkel, yapay zeka için 2025 yılına kadar 3 milyar avrodan fazla kaynak ayrılacağını ve 100 adet profesörlük kadrosu oluşturulacağını söyledi.15-11-2018 19:40

Angela Merkel, "Hedefimiz, 'Made in Germany'nin yapay zekada da bir marka haline gelmesi" ifadelerini kullanarak, 2025 yılına kadar 3 milyar avrodan fazla kaynak ayıracaklarını ve bu konuda 100 adet profesörlük kadrosu oluşturacaklarını belirtti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Berlin yakınlarında bulunan Potsdam şehrinde kabinesini toplayarak "dijitalleşme" ve "yapay zeka" konularında istişarelerde bulundu.

'İLERİYE DOĞRU BÜYÜK BİR ADIM OLACAK'

Yapılan istişarelerin ardından düzenlenen basın toplantısında Merkel, Alman federal hükümetinin yapay zeka alanında yapacağı yatırımların uluslararası rekabette ileriye doğru büyük bir adım olacağını söyledi.

Angela Merkel, "Almanya’nın yapay zekada bir dünya lideri olduğu söylenemez. Hedefimiz, 'Made in Germany'nin yapay zekada da bir marka haline gelmesi." ifadesini kullandı.

Eyalet hükümetlerinin de yapay zeka konusunda fazladan fon oluşturacağını bildiren Merkel, "kaldıraç" etkisiyle özel sektörün bu alandaki yatırımlarının federal hükümetin harcadıklarının iki katı olacağına işaret etti.

Merkel, hükûmetin ülkede dijital altyapının genişletilmesi ve çalışanların eğitimi için de fon ayıracağını da belirtti.