Almanya’dan Suudi Arabistan’a ilk resmi Kaşıkçı yaptırımı

Almanya, adları Cemal Kaşıkçı cinayetine karışan 18 Suudi Arabistan vatandaşına seyahat yasağı koydu. Bu kişilerin Schengen Bölgesi'ne girişlerinin de yasaklandığı duyuruldu.19-11-2018 15:39

Almanya, adları Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine karışan 18 Suudi Arabistan vatandaşına seyahat yasağı getirdi.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, kararın İngiltere ve Fransa ile eşgüdümlü olarak alındığını söyledi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan bir sözcü, Almanya'nın gizlilik yasalarını gerekçe göstererek seyahat yasağı getirilen kişilerin adlarını veremeyeceğini söyledi.

'PRENS SELMAN LİSTEDE YER ALMADI'

Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın listede yer almadığına dikkat çekildi. Maas, Alman hükümetinin Kaşıkçı konusunda Fransa ve İngiltere ile yakın irtibatta olduğunu ve bu konuda "başka adımlar" da atılabileceğini dile getirdi. Sputnik’in aktardığı habere göre Alman Bakan, "Bizim açımızdan bu olayın aydınlatılması konusunda ortada yanıttan fazla soru var" dedi. Bunun hem olayın kendisini hem de olayın arkasındaki azmettiriciler için geçerli olduğunu belirten Bakan, "Avrupa Birliği içerisinde bu olayla ilgili olarak yakın bir temas halindeyiz" dedi.

18 KİŞİ TUTUKLANMIŞTI

Suudi Arabistan'da Kaşıkçı cinayetiyle ilgili olarak 18 kişi tutuklanmıştı.

Seyahat yasağı konanların bu kişiler olup olmadığı henüz netleşmedi.

ALMANYA İLK KEZ RESMİ TEPKİ VERMİŞ OLDU

Almanya bu kararla, soruşturma sonuçlarına ilk kez resmi bir tepki vermiş oldu. İstanbul Başsavcılığı, yürütülen soruşturma sonucunda Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın 2 Ekim’de Suudi Arabistan'ın İstanbul Büyükelçiliği’nde öldürüldüğü sonucuna varıldığını açıklamış, artan uluslararası baskı sonucu, Suudi Arabistan da Kaşıkçı’nın Büyükelçilikte öldürüldüğünü doğrulamıştı.

Suudi Arabistan Başsavcılığı geçen hafta cinayetle bağlantılı olmakla suçlanan beş kişinin idamını istemişti. Çeşitli medya kuruluşlarının haberlerinde, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın cinayetle bağlantılı olabileceği iddiaları ortaya atılmış, bunu belgeleyen ses kayıtları olduğuna yer verilmişti.

Gazeteci Kaşıkçı’nın yazarı olduğu Washington-Post gazetesi, Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı CIA’in incelemeleri sonucunda Kaşıkçı’nın öldürülmesi emrinin Veliaht Prens tarafından verildiğini yazmıştı.

Ancak iddiaları reddeden Beyaz Saray, Kaşıkçı konusunda nihai bir sonuca varılmadığını duyurmuştu. Beyaz Saray’dan, sorumlulara yönelik Pazartesi ya da Salı günü bir açıklama yapılacağı duyurulmuştu.