Almanya'dan NATO'ya 'Afrin' çağrısı

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, AKP'nin Afrin saldırısına ilişkin NATO'yu toplantıya çağırdıklarını duyurdu.25-01-2018 20:20

TSK'nın ÖSO ile birlikte Afrin'e saldırısı sürerken, Almanya'dan NATO'ya toplantı çağrısı geldi. 

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Afrin saldırısından dolayı "büyük endişe" duyduklarını söylerek, NATO'yu konuyu görüşmek üzere toplantıya çağırdıklarını söyledi. 

Gabriel açıklamasında, "Fransa ile birlikte Türkiye'nin güvenlik çıkarlarının dikkate alınmasından yana olacağız. Ancak Suriye’de barış ve istikrarın sağlanması konusunda siyasi müzakereler yapma fırsatı var ve bunun askeri çatışmalarla durdurulmaması lazım." ifadelerini kullandı.

Gabriel, Türkiye'ye silah satışı konusuna ilişkin olarak da, "Silah ihracatına ilişkin müzakerelerde Alman hükümeti için gerginliğin olduğu bölgelere silah satışı yapmayacağımız açıktır. Bunun dışında silah satışları konusu koalisyon müzakerelerinde önemli bir rol oynayacak. Bundan dolayı biz geçici hükümet olarak devam eden koalisyon müzakerelerinin sonucunu bekleme konusunda hemfikiriz. Bu kritik görüşmeler  için yeni hükümetin kurulmasını bekleyeceğiz" dedi.