Almanyada'ki aşırı sağcı gruplardan 25 bin kişilik 'düşman listesi'

Almanya'daki aşırı sağcı yapılanmaların 25 bin kişilik 'düşman listeleri' oluşturduğu, hükümetin ise bu konuda adım atmadığı ortaya çıktı.31-07-2018 18:11

Foto: DW Türkçe

Almanya'daki aşırı sağcı grupların 'düşman listeleri' oluşturduğu, listelerde telefon ve adres bilgileriyle 25 bin kişinin yer aldığı belirtildi.

DW Türkçe’nin Alman "Yazıişleri Ağı"na bağlı gazetelerde yayımlanan ve hükümetin Sol Parti'nin soru önergesine verdiği yanıta dayandırdığı haberde, kayıtların 2011 yılından bu yana sürdürülen polis baskını ve tutuklamalar sırasında ele geçirildiği belirtildi.

Aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü hakkında yürütülen soruşturmada 2011 yılı sonuna kadar 10 bin verilik listeye ulaşıldığı, en kalabalık listenin ise geçen yıl "Nordkreuz" adlı aşırı sağcı grup hakkında yürütülen soruşturmada ele geçirildiği bildirildi.  Aşırı sağcı terör zanlısı Alman ordu mensubu Franco A. ile iki suç ortağı hakkında başlatılan soruşturmada da 32 kişilik ‘düşman listesi’ne ulaşıldığı kaydedildi. Toplamda 25 bini aşkın kişinin ‘düşman listeleri’nde yer aldığı tespit edildi.

LİSTEDEKİ KİŞİLERE BİLGİLENDİRME YAPILMAMIŞ

Federal hükümetin Sol Parti soru önergesine verdiği yanıtta, "Federal Emniyet Teşkilatı'nın (BKA) NSU soruşturması kapsamında 2011 yılında ilgili eyalet emniyet teşkilatlarına adres listeleriyle ilgili bilgi verdiği" belirtildi. Ancak eyalet emniyet teşkilatlarının 2017 yılında sadece üç kişiyi listede adının geçtiği yönünde bilgilendirdiği ortaya çıktı.
"Nordkreuz" soruşturmasında da BKA'nın ilgili eyaletlerin yetkili birimlerini bilgilendirdiği, ancak "tehlike değerlendirmesi sonucu listedeki kişilere bilgilendirme yapılmadığı" kaydedildi.

SOL PARTİ, HÜKÜMETİ SAĞCI TERÖR TEHLİKESİNİ GÖRMEZDEN GELDİĞİNİ İFADE ETTİ

Federal hükümetin Sol Parti soru önergesine verdiği yanıtlar, çeşitli aşırı sağcı grupların "düşman listeleri"nde yer alan tehdit altındaki 25 bini aşkın kişiyle ilgili federal ve eyalet birimlerinde ortak bir kayıt sisteminin bulunmadığını ortaya çıkardı. Sol Parti Federal Meclis Grubunun sağ radikalizm uzmanı Martina Renner koalisyon hükümetini sağcı terör tehlikesini görmezden geldiğini ifade etti.