Almanya'da Ziraat Bankası'na tarihi ceza

BaFin, Ziraat Bankası’na tarihte görülmemiş ağır cezalar kesti. Bankanın kredi vermesi ve mevduat toplaması kısıtlandı.29-08-2021 13:01

Merkezi Almanya'nın Frankfurt kentinde bulunan Ziraat Bankası'na (Ziraat Bank International AG), Alman bankacılık tarihinde eşi benzeri görülmemiş yasaklarla kısıtlamalar getirildi ve ağır para cezası kesildi.

Türkiye'den sırayla gönderilen 4 genel müdürü de reddeden Alman Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu (BaFin) bir açıklama yayımladı. Sözcü'de yer alan habere göre gizlilik kuralları gereği bankanın adı açıklanmadı ancak bu cezaların, bir süre önce BaFin tarafından denetlenen Ziraat Bank International AG'ye verildiği biliniyor.

BaFin'in 26 Ağustos 2021 tarihli kararlarının, Almanya tarihinde şu ana kadar hiçbir banka için verilmemiş kararlar olduğu görülüyor.

BÜYÜK MİKTARLARDA KREDİ VERME YASAĞI

Bankanın kapatılmasından bir önceki adım niteliğindeki kararlar şöyle:

"Ziraat Bank AG'ye 'Büyük miktarlarda kredi' verme yasağı getirdi. Artık Türkiye'den ipotek karşılığı milyonlarca euroluk krediler verilemeyecek. Bankanın yüksek miktarlarda mevduat alması, piyasa üzerinde faiz vermesi de yasaklandı. BaFin tüm bankacılık işlemlerinde bankanın daha fazla öz sermaye kullanımını kararlaştırdı ve idari işlemler için özel maddi garantiler talep etti. Ayrıca bankaya yüksek miktarda para cezası kesildi."