Almanya’da ‘yabancı devlet adamlarına hakaret’ artık suç değil

Almanya’da Erdoğan ile gündeme gelen "Yabancı devlet adamlarına hakaret" suçuna ilişkin madde Ceza Kanunu'ndan çıkarıldı.02-01-2018 07:14

Almanya'da "yabancı devlet adamlarına hakaret" artık suç sayılmayacak. Eyalet Temsilciler Meclisi'nden bugün yapılan açıklamada, "yabancı devlet adamlarına hakaret" suçunu düzenleyen 103'üncü maddenin Ceza Kanunu'ndan çıkartıldığı belirtildi.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre Alman Ceza Kanunu'nun 103'üncü maddesi, yabancı devlet adamlarına hakaret suçunu işleyenlere 3 yıla kadar hapis cezası öngörüyordu. Bir kişi hakkında 103'üncü maddeden dava açılabilmesi için Alman hükümetinin onayı gerekiyordu.

ALMAN HÜKÜMETİ ERDOĞAN’IN BAŞVURDUĞU MADDEYİ KALDIRMAK İÇİN HAREKETE GEÇMİŞTİ

Söz konusu madde, Alman komedyen Jan Böhmermann'ın 31 Mart 2016 tarihinde Alman kamu televizyonu ZDF'deki Neo Magazin Royale programında okuduğu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik şiiriyle gündeme gelmişti. Erdoğan kendisine hakaret edildiği iddiasıyla AKP hükümeti Böhmermann'ın 103'üncü maddeden yargılanması konusunda Alman hükümetine sözlü nota vermişti. Alman hükümeti de soruşturma başlatılmasına onay vermiş, ancak 103'üncü maddenin de ceza yasasından kaldırılması için harekete geçileceğini kaydetmişti.

‘YETERLİ’

2017 Temmuz'unda Eyalet Temsilciler Meclisi tarafından kabul edilen yeni düzenlemede, hakaret konusundaki normal ceza maddelerinin yabancı devlet temsilcilerinin ve kurumlarının onurunu korumak için yeterli olacağı belirtilmişti.

SOSYAL MEDYADA DA GÜNDEM OLDU

Almanya’nın yürürlükten kaldırdığı maddenin ardından konu sosyal medyada da konuşuldu.

Twitter’da gündem olan değişikliğin ardından Erdoğan kastedilerek “Reis şimdi sen AİHM’e git” yorumları yapıldı.