Almanya'da sel ve su baskınları sebebiyle en az 133 kişi yaşamını yitirdi

Rheinland-Pfalz eyaletinde en az 90 kişi hayatını kaybederken Kuzey-Ren Vestfalya eyaletinde ise 43 kişinin yaşamını yitirdiği açıklandı.17-07-2021 12:18

Almanya'nın batısında yer alan Rheinland-Pfalz ve Kuzey-Ren Vestfalya eyaletlerinde aşırı yağışların sebep olduğu sel ve su baskınları sebebiyle, alınan son bilgilere göre 133 kişi hayatını kaybetti. 

Aşırı yağışların meydana geldiği Almanya'da Koblenz polisince yapılan açıklamada, Rheinland-Pfalz eyaletinde selin en fazla etkili olduğu Ahrweiler bölgesinde hayatını kaybedenlerin sayısının 90’ı geçtiği bilgisi paylaşıldı. Açıklamada, can kayıplarının artabileceğine ilişkin endişe taşındığı belirtilerek yaralı sayısının ise 618 olduğu aktarıldı.

Bölgede hala birçok yerde elektrik olmadığı ve telefon hatlarının çalışmadığı ifade edilen açıklamada, birçok caddenin de su baskınları sebebiyle kapalı olduğu kaydedildi.

Kuzey-Ren Vestfalya eyaletinde de 43 kişinin yaşamını yitirdiği açıklanmıştı. Sel ve su baskınlarında ölenlerin sayısı en az 133 olarak kayıtlara geçti.