Almanya'da sel ve su baskınları nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 180'e yükseldi

Birkaç ülkeyi etkisi altına alan yağışlar nedeniyle oluşan sel ve su baskınlarında can kayıpları artıyor. Selden en çok etkilenen Almanya’da Merkel, afet bölgesine ziyarette bulundu.18-07-2021 22:07

 

Almanya’da sel felaketi nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 180'i geçerken, hala kayıp olan yüzlerce kişi var. Belçika’da da sel felaketinden hayatını kaybedenlerin sayısı 27’ye yükseldi.

Almanya’nın batısı, Belçika’nın doğu bölgeleri ve Hollanda’da çarşamba gününden bu yana etkili olan yağışlar sonucu oluşan sel ve su baskınları nedeniyle can kaybı artıyor. Almanya’da şu ana kadar en az 180 kişinin cansız bedenine ulaşılırken, kayıp yüzlerce kişi ile ilgili arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

MERKEL’DEN ZİYARET

Almanya Başbakanı Angela Merkel, bugün sel felaketinin yaşandığı batı eyaletlerinde incelemelerde bulundu.

Daha sonra Andenau kentinde geçerek basın toplantısı düzenleyen Merkel, "Buraya bugün federal hükümet tarafından gerçeküstü hayaletimsi durumun gerçek resminin görülmesi için geldim." dedi.

Merkel, durumun korkutucu olduğuna işaret ederek, Alman dilinde bu yıkımı tanımlamak için bir kelime bulunmadığını söyledi.

BELÇİKA’DA CAN KAYBI 27’YE YÜKSELDİ

Yağışların vurduğu Belçika’da da can kaybı 27’ye yükselirken, kayıp olan 103 kişiyi arama kurtarma çalışmaları sürüyor.