Almanya'da Lenin heykeli açıldı

Almanya’nın batısındaki Gelsenkirchen kentinde devrimci ve Sovyetler Birliği kurucusu Vladimir Lenin’in 2 metrelik heykeli dikildi.20-06-2020 22:57

Almanya’nın batısında yer alan Gelsenkirchen’de, Sovyetler Birliği’nin Kurucusu Vladimir İlyiç Lenin’in heykelinin açılışı yapıldı. 2,15 metre olan heykel, Almanya’nın batısında yer alan ilk Lenin heykeli oldu.

Amerika'da George Floyd'un öldürülmesinin ardından başlayan ırkçılık karşıtı eylemlerde, köle tacirlerinin heykellerinin yıkılmasının ardından açılan Lenin heykeline dair yaptığı konuşmada Almanya Marksist-Leninist Partisi’nden Gabi Fechtner, “Irkçıların, anti-semitiklerin, faşistlerin, anti-komünistlerin ve geçmişin kalıntılarını taşıyan anıtların zamanı çoktan geçti” dedi ve bunlara karşı olarak, Lenin’in ‘zamanının önde gelen bir düşünürü, özgürlük ve demokrasi savaşçısı’ olduğunu ifade etti.

Parti yetkilileri ayrıca, Sağcı partilerin ve Merkel’in partisi olan Hristiyan Demokrat Parti’nin yoğun karşı çıkışlarına rağmen heykelin açılışını yaptıklarını ifade etti.