Almanya'da IŞİD operasyonu: 3 kişi gözaltına alındı

Almanya'nın Aşağı Saksonya ve Schleswig-Holstein eyaletlerinde düzenlenen IŞİD operasyonlarında 3 kişi gözaltına alındı.13-09-2016 12:53

Almanya'da Federal Emniyet Dairesi (BKA) Aşağı Saksonya ve Schleswig-Holstein eyaletlerinde IŞİD bağlantılı olduğundan şüphelenilen zanlılara yönelik operasyon düzenledi. 6 evde ve 3 mülteci yurdunda yapılan aramalarda, 200 dolayında polis görev aldı. 

Federal Savcılık'ın talimatıyla düzenlenen baskınlarda yaşları 17 ila 26 arasında değişen 3 kişinin 'terör şüphesiyle' gözaltına alındığı bildirildi. Karlsruhe'deki Federal Savcılık, zanlıların 2015 yılında IŞİD'in görevlendirmesiyle Almanya'ya giriş yaptığı suçlamasıyla karşı karşıya olduklarını duyurdu.

TÜRKİYE ÜZERİNDEN GEÇTİLER

Gözaltındaki 17 yaşındaki Suriyelinin IŞİD'den silah kullanma ve bomba yapma konusunda kısa bir eğitim aldığı iddia ediliyor. Diğer iki zanlı ile birlikte 2015 yılının Kasım ayında Türkiye üzerinden Yunanistan’a geçen ve sahte pasaportlarla Almanya'ya giriş yaptığı tespit edilen zanlının, IŞİD'den yüksek miktarda ABD doları cinsinden nakit para, bazı iletişim aplikasyonlarının yüklü olduğu cep telefonu aldığı öne sürülüyor.

Federal Savcılık, gözaltına alınan kişilerin tutuklama istemiyle mahkemeye çıkarılacağını duyurdu. Die Welt'in haberine göre, Federal Emniyet Dairesi uzun bir süredir şüpheliler hakkındaki soruşturmasını yürütüyor. Haberde, soruşturmalara neden olan istihbaratın Anayasayı Koruma Teşkilatı tarafından verildiği bildirildi. (Deutsche Welle Türkçe)