Almanya'da Düren Alevi Kültür Merkezi'ne saldırı

Almanya'da Düren Alevi Kültür Merkezi'ne saldırı

Düren ve Çevresi Alevi Kültür Merkezi'ne saldırı düzenlendi.

Almanya'daki Düren ve Çevresi Alevi Kültür Merkezi'ne saldırı düzenlendi. Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu tarafından yapılan basın açıklamasında, saldırıya ilişkin emniyetten henüz net bir bilgi alınmadığı kaydedildi.

Geçen hafta Ankara'da Alevi kurumlarına yönelik eş zamanlı saldırılar ve Alevi Vakıfları Federasyonu 2. Başkanı ve Kartal Cemevi Başkanı Selami Sarıtaş'a saldırının arından bir saldırı daha gerçekleşti. Pir Sultan Abdal Derneği Başkanı Cuma Erçe, Almanya'da bulunan Düren ve Çevresi Alevi Kültür Merkezi'ne saldırı gerçekleştiğini açıkladı.

Cumhuriyet'ten Rabia Azra Sözcü'ye konuşan Erçe, saldırıların aynı merkezden yönetilen bir sistem tarafından yapıldığını öne sürdü.

'KİMLİĞİ BELİRSİZ KİŞİLER SALDIRDI'

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Mat tarafından da konuya ilişkin basın açıklaması yapıldı. "Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu’muza (AABF) bağlı Düren Alevi Kültür Merkezimize bu sabah saatlerinde kimliği belirsiz kişi veya kişilerce saldırıda bulunuldu" denilirken, "Saldırıda kültür merkezinin camları kırıldı. Almanya polisinin verdiği bilgilere göre saldırıyı kimin yaptığı henüz net değilken saldırı ile ilgili incelemeler sürüyor" ifadeleri kullanıldı.

'TEADÜF GİBİ GÖRÜNMÜYOR'

"Türkiye'de son dönemlerde cemevlerimize yönelik yapılan saldırılar, Kartal Cemevi başkanına kimliği belirsiz kişiler tarafından saldırının olmasının ardından, bugün Düren Cemevimizin camlarının kırılması tesadüf gibi görünmüyor" değerlendirmesinin yer aldığı açıklamada, "Umarız düşündüğümüz gibi değildir. Emniyet yetkililerinden konuya dair somut bir cevap aldığımızda kamuoyuyla paylaşacağız" bilgisi verildi.