Almanya'da bakım evinde 8 kişiye 5 kat fazla doz aşı yapıldı

Mecklenburg-Vorpommern eyaletindeki bir bakımevinde 8 personele yapılan bir hatadan dolayı 5 kat fazla doz aşı yapıldı.29-12-2020 15:25

Pfizer ile BioNTech tarafından geliştirilen yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısını Avrupa İlaç Ajansı tarafından onaylamasının ardından ilk aşıların uygulanmaya başladığı Almanya'da bir bakım evinde 8 personele 5 kat daha fazla doz aşı yapıldı.

Mecklenburg-Vorpommern eyaletinin Stralsund kentindeki bir bakımevinde koronavirüs aşısının enjeksiyon için hazırlanışı sırasında yapılan bir hatadan dolayı 8 personele 5 kat daha fazla doz aşı yapıldı.

Alman basınında yer alan haberlere göre, söz konusu olayda, şirket tarafından gönderilen 5 dozluk aşı şişesi içeriğinin tümü bir kişiye enjekte edildi.

Dün yaşanan olayın ortaya çıkmasının ardından 7’si kadın 8 bakımevi personelinin eve gönderildiğini söyleyen Vorpommern-Rügen Bölgesi Kaymakamı Stefan Kerth, dün gribe benzer belirtiler göstermelerinden dolayı daha sonra 4 çalışanın önlem amaçlı hastaneye kaldırıldığıve 3'ünün taburcu edildiğini belirtti.

Kaymakamlık tarafından yapılan açıklamada da aşının denendiği Faz-1 aşamasında daha yüksek dozların deneklerde test edildiği ve ciddi sonuçlar görülmediği yönünde aşı üreticisi BioNTech şirketinden kendilerine bilgi verildiği belirtildi. 

Açıklamada, doza bağlı olarak enjeksiyonun yapıldığı yerde lokal reaksiyonlar ve gribe benzer belirtiler ortaya çıkabildiği, ancak bunların genel olarak hafif ve orta şiddette ve geçici olduğunun aktarıldığına işaret edildi. Alman basınında yer alan haberlere göre, söz konusu olayda, şirket tarafından gönderilen 5 dozluk aşı şişesi içeriğinin tümü bir kişiye enjekte edildi.