Almanya ve İngiltere'de Boğaziçi Üniversitesi öğrencileriyle dayanışma eylemleri

Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan kayyum rektöre ve sonrasında yaşanan baskı, gözaltı ve tutuklamalara karşı Almanya ve İngiltere’de eylemler yapıldı.06-02-2021 11:39

İleri Haber

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AKP Milletvekili Aday Adayı Melih Bulu’yu Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak ataması sonrası başlayan protestolardaki gözaltı ve tutuklamalara karşı Almanya ve İngiltere’de Boğaziçi’yle dayanışma eylemleri yapıldı.

Almanya’nın Duisburg şehrinde dün düzenlenen eyleme Türkiye İşçi Partisi (TİP) Almanya Örgütü de destek verdi. TİP üyelerinin gözaltı ve tutuklamalara karşı dayanışma duygularını ilettiği açıklamada şu sözler yer aldı:

“Bu saldırıyı her yerde göğüsleyen ve göğüslemeye devam edecek olan Türkiye İşçi Partisi olarak Boğaziçililerin haklı taleplerini bir kez daha yineliyoruz ve ekliyoruz: Boğaziçi susmayacak, kahrolsun istibdat, yaşasın hürriyet! Ne memleketi, ne üniversitelerimizi ne de tek bir arkadaşımızı bu mafya düzeninin ellerinde sahipsiz bırakmayacağız”.

İngiltere’nin başkenti Londra'da ise çeşitli kurum ve kitle örgütleri bir araya gelerek Londra Boğaziçi Dayanışması’nın kurulduğunu ilan etmişti. Türkiye İşçi Partisi Britanya Örgütü'nün de bileşenlerinden olduğu Londra Boğaziçi Dayanışması, Londra Büyükelçiliği önünde bir eylem yaptı. Dün yapılan eylemde Boğaziçi Direnişi’ne destek veren öğrencilerle dayanışma mesajları iletildi.

‘BOĞAZİÇİLİ ÖĞRENCİLERİN KARARLI MÜCADELELERİNİ SELAMLIYORUZ’

Yapılan açıklamada, kayyum rektör derhal istifaya çağrılarak şu ifadeler kullanıldı:

''Demokratik ve özerk üniversite haklarına sahip çıktıkları için AKP iktidarının hedefine konulan Boğaziçi Üniversitesi öğrencileriyle dayanışmak için yapılan eylem ve gösteriler, Türkiye sınırlarının ötesine taştı. Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, Erdoğan'ın keyfi uygulamasına karşı günlerdir kararlı bir mücadele yürütüyor.

AKP’nin, devletin tüm imkan ve olanaklarını elinde tutmasına rağmen Boğaziçi Üniversitesi ve öğrencilerine tüm dünyanın gözü ününde saldırıda ısrar etmesi, tüm mücadeleci kesimlerin birleşmesinden, bilimden ve bilim insanlarından duyulan korkunun ifadesidir.

Londra'da yaşayan Türk, Kürt ve Alevi göçmenler olarak bizler de baş eğmeyen Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin kararlı mücadelelerini selamlıyoruz. Gözaltı ve tutuklamalar derhal son bulmalıdır. Asla baş eğmeyeceğiz’’