'Almanya Türkiye'yi IMF’ye İkna Etmeye Çalışıyor'

Albayrak'ın mevkidaşıyla yaptığı görüşmeye dair önemli bir iddia ortaya atıldı.18-08-2018 22:43

Almanya’da haftalık olarak yayınlanan Der Spiegel dergisi, hükümetin Uluslararası Para Fonu'na (IMF) başvurması için Türkiye'yi ikna etmeye çalıştığını öne sürdü. 

Dergide yer alan haberde, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Alman mevkîdaşı Olaf Scholz'un Perşembe günü yaptığı telefon görüşmesinde de konunun gündeme geldiği belirtildi. 

‘KÖRFEZ ÜLKELERİNDEN DESTEK İSTEYECEK’

Scholz’un telefon görüşmesinde  Türkiye'nin IMF’ye başvurma konusunu bir kez daha gözden geçirmesi yönünde Albayrak’ı teşvik etmeye çalıştığı iddia edildi. Buna karşılık Albayrak'ın gelecek hafta Körfez ülkelerini ziyaret ederek mali destek isteyeceğini söylediği aktarıldı.

DAHA ÖNCE REDDETMİŞTİ

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak yaptığı açıklamalarda, hükümetin IMF'ye başvurma gibi bir planının olmadığını, hedeflerinin yabancı yatırımcı çekmek olduğunu vurgulamıştı.

YALANLAMA GELDİ

Ancak Maliye Bakanlığı sözcüsü, Scholz ve Albayrak’ın görüşmesinde Türkiye’nin IMF yardım programına başvurması konusunun gündeme gelmediğini belirtti. Sözcü, Alman hükümetinin Berlin’de Cuma günü yapılan olağan basın toplantısında konuyla ilgili bir soruyu yanıtladı. “Dün yapılan telefon görüşmesinin somut içeriğine dair burada bilgi vermek istemiyorum” diyen sözcü sözlerini "Bir IMF programına olası bir başvuru konusu dün konuşulmadı” şeklinde sürdürdü.