Almanya Dışişleri Bakanı 'Hafter ateşkese uyacak' dedi, Merkel 'iyi haber' yorumunu yaptı

Hafter-Maas görüşmesini değerlendiren Merkel, "Öncelikle Hafter’in ateşkese uymayı sürdürmeye hazır olması iyi haberdir" dedi.16-01-2020 22:38

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Halife Hafter’in mevcut ateşkese uyacağına söz verdiğini açıkladı.

Bingazi’de Hafter ile görüşen Maas, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Hafter’in Berlin’de 19 Ocak’ta düzenlenecek Libya Konferansı’nın başarılı olmasına katkı sağlamaya ve prensip olarak konferansa katılmaya hazır olduğunu söylediğini aktardı.

Maas, "Hafter mevcut ateşkese uyacağına söz verdi" ifadesini kullandı.

MERKEL: İYİ HABERDİR

Merkel, Berlin’de Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında bir soru üzerine Hafter’in ateşkese uyacağı yönündeki açıklamasını değerlendirdi.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın bugün Hafter ile görüştüğünü anımsatan Merkel, "Öncelikle Hafter’in ateşkese uymayı sürdürmeye hazır olması iyi haberdir" dedi.

Merkel, Libya Konferansı’nda da her şeyden önce Birleşmiş Milletler (BM) kapsamındaki silah ambargosuna uyulmasını sağlamak istediklerini kaydetti.

LİBYA KONFERANSI 19 OCAK'TA

Merkel, 19 Ocak Pazar günü yapılacak Libya Konferansı için devlet ve hükümet başkanları seviyesinde davette bulunmuştu.

Konferansa Türkiye, ABD, Rusya, İngiltere, Fransa, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri, Kongo Cumhuriyeti, İtalya, Mısır, Cezayir'in yanı sıra BM, Avrupa Birliği, Afrika Birliği ve Arap Birliği temsilcilerinin katılacağı, BM’nin Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es-Serrac ve Libya'nın büyük bölümünü kontrolünde bulunduran Libya Ulusal Ordusu komutanı Halife Hafter davet edilmişti.

Daha önce Libya konusunda yürütülen Berlin Süreci kapsamında çalışma düzeyinde 5 toplantı yapılmıştı.