Alman tiyatro topluluğu İstanbul seyahatini iptal etti

Alman Schaubühne tiyatro topluluğu, İstanbul Tiyatro Festivali’ne katılımını "topluluk üyelerinin kişisel güvenliklerinin garanti altına alınamamasını" gerekçe göstererek son anda iptal etti.08-11-2017 11:05

Almanya'nın en önemli tiyatrolarından Berlin'deki Schaubühne, 21'nci İstanbul Tiyatro Festivali'ne kapsamında sergilenmesi planlanan Shakespeare'in "III. Richard" adlı oyununun iptal edildiğini açıkladı. 

Tiyatro topluluğundan yapılan açıklamada, iptal kararına "son aylarda çok sayıda gazetecinin, bilim insanının ve insan hakları aktivistinin tutuklanması ve diğer başka endişeler" gerekçe gösterildi. Deutsche Welle Türkçe'nin aktardığı açıklamada, "Mevcut durumda topluluk üyelerinin kişisel güvenliklerini garanti altına alamıyor olmamız, Türkiye'ye gitmeme kararını almamıza yol açtı" denildi.

"TÜRKİYE'DEKİ DURUM ÖNGÖRÜLEBİLİR DEĞİL"

Schaubühne'nin aslında "siyasi açıdan zorlu" bölgelerde oyunlarını sahnelemekten çekinmediğinin altını çizen oyunun ünlü yönetmeni Thomas Ostermeier, topluluğun daha önce İran, Filistin ve Çin'de de bulunduğunu söyledi. Ostermeier, bu ülkelerde kurallara uyulduğu sürece sürpriz bir tehlikeli durumla karşılaşılmadığını, ancak Türkiye'deki durumun bu ülkelerin aksine "öngürülebilir" olmadığını ifade etti.

21'inci İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında 17-18 Kasım tarihlerinde 13 ayrı sahnede sergilenmesi planlanan oyunun biletleri haftalar öncesinden tükenmişti. 13 Kasım'da başlayacak olan festival 26 Kasım'a kadar devam edecek.