Alman Gazeteciler Sendikası: Türkiye Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrılmalı

Alman Gazeteciler Sendikası, Türkiyeli muhalifleri hedef alan 52 kişilik infaz listesinde gazetecilerin de bulunduğunu belirterek hükümetin harekete geçmesi için çağrı yayınladı.23-07-2021 19:34

DJV (Alman Gazeteciler Sendikası), Almanya'da yaşayan Türkiyeli muhalif gazetecilere yönelik artan tehdit, taciz ve saldırılar karşısında Alman hükümetini harekete geçmeye çağırdı.

'TÜRKİYE BÜYÜKELÇİSİ'NE NET BİR ŞEKİLDE SÖYLENMELİ'

Deutsche Welle Türkçe'nin aktardığı habere göre;DJV Başkanı Frank Überall, polis kaynaklarından aldıkları bilgiye göre, Türkiyeli muhaliflerden oluşan ve aralarında gazetecilerin de bulunduğu 55 kişilik bir infaz listesi bulunduğunu kaydetti. Dışişleri Bakanı Heiko Maas'a seslenen Überall, Türkiye Büyükelçisi'nin Dışişleri Bakanlığı'na çağrılması gerektiğini belirterek "Heiko Maas'ın Türk Büyükelçi'ye bu noktada sınırın aşıldığını, Türkiye'deki baskıcı rejimden buraya sığınan gazetecilere yönelik tehdit ve şiddetin kabul edilemeyecek suç unsurları oluşturduğunu çok net bir şekilde söylemesi lazım" diye konuştu.

'POLİS KORUMASI YETERLİ DEĞİL'

55 kişilik infaz listesinde iki isimle ilgili polisin harekete geçtiğini belirten Überall, söz konusu gazetecilere yönelik polisin koruma önlemlerini memnuniyetle karşıladıklarını ancak bunun yeterli olmadığını söyledi.

'KABUL EDİLEMEZ'

DJV Başkanı, gazeteci Erk Acarer'in evi önünde saldırıya uğramasını hatırlatarak "Hükümete eleştirel yaklaşan gazetecilerin Türkiye'de gazetecilik mesleğini artık icra edemiyor olması yeterince kötü. Sığındıkları Almanya'da hâlâ korku içinde yaşamak zorunda kalmaları ise hiçbir şekilde kabul edilemez" diye konuştu. (DW Türkçe)