Alman basını Erdoğan’ı böyle uğurladı: Uzun zamandır beslediği hayali söndü

Erdoğan’ın Almanya ziyaretini öncesinde ve sonrasında yazmaya devam eden Alman basını “Uzun zamandır beslediği hayalleri söndü” ifadelerini kullandı. Haberlerin genelinde, Alman basınının eleştiri oklarının hedefinde Erdoğan-DİTİB ilişkisi ve Alman hükümeti vardı.01-10-2018 12:50

Alman basınında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Almanya ziyaretinin yankıları sürüyor.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) Erdoğan'ın 28 – 30 Eylül tarihleri arasındaki Almanya ziyaretini ve Köln'deki DİTİB (Diyanet İşleri Türk İslam Birliği) Merkez Camii açılışını sayfalarına taşırken, haberde, “Almanya hayali söndü” ifadelerini kullandı.

FAZ’ın haberi şöyle:

‘AÇILIŞ TÖRENİ ALMAN HAYALİNİN SÖNÜŞÜ OLDU’

"Erdoğan Almanya'daki Türkler arasında da nüfuzunu sağlama almak için her türlü yola başvuruyor. Köln'deki cami açılışı da gövde gösterisi şeklinde geçti. Tören uzun zamandır beslenen Alman hayalinin sönüşünü de simgeledi: Bütün Alman politikacılarının umduğunun aksine Köln'deki DİTİB merkezi bir nebze olsun Türk devletinden bağımsızlığını ilan etmedi. Erdoğan cumartesi günkü açılış töreninde DİTİB'in Almanya'daki Türkleri etkilemede araç olarak kullandığını açıkça gösterdi. Bu durum, artık bağımsızlığa kavuşup Alman toplumunun bir parçası olmak için ısrar eden 900 dolayındaki DİTİB cemaati için ağır bir ipotektir.”

DİE WELT: DİTİB BİR GİZLİ SERVİS GİBİ

Die Welt gazetesinin haberinde ise Alman devletinin DİTİB'e mali yardım yapmasının doğru olmadığı belirtilerek şöyle yazıldı:

"Skandal, Türk İslam Birliği'nin cami açılışını Erdoğan'a sevgi gösterisine dönüştürmesi değildir. Öyle olacağı zaten belliydi. Asıl skandal DİTİB'i İslam Konferansı'nda ya da Hessen eyalet okullarının din derslerinde ortak olarak kabul etme yanlışında yatmaktadır. Oysa DİTİB'in Türkiye Cumhurbaşkanı'nın dindar milliyetçi çizgisiyle uygun adım giderek entegrasyon çabalarını gözden düşürdüğü, Yahudi aleyhtarlığı yaptığı, Hristiyanlara karşı polemiğe girdiği ve bir gizli servis gibi iktidar karşıtı Türkleri ihbar ettiği yıllardır biliniyor.”

‘ERDOĞAN’IN ALMANYA’YA UZANAN KOLU’

“Erdoğan'ın Almanya'ya uzanan kolu konumundaki bu kuruluşa Alman devletinin sponsorluk yapması naiflik sınırlarını da zorluyor. DİTİB'in Alman Anayasası'na önem vermediğini gösteren yeteri kadar ipucu bulunmaktadır.”

TAGESSPİEGEL: DİTİB ERDOĞAN TARAFTARLARININ SEMBOLÜ

DW Türkçe’nin aktardığı habere göre yine Almanya’da yayım yapan Tagesspiegel gazetesi ise Erdoğan'ın Almanya ziyaretinin şöyle değerlendirdi:

"Erdoğan ile Merkel'in, Paris ve Moskova'nın da katılacağı bir Suriye zirvesi tertiplemeyi kararlaştırmaları diyalog gönüllülüğünün bir göstergesidir ve Avrupa'nın doğusundaki krizden çıkış yolunu gösterebilir. Ancak Köln'deki cami açılışı da bu ziyaretin anıları arasında kalacaktır. Merkez camisi açıklığın mekânı olacaktı ama DİTİB'in dışlayıcı İslam anlayışının ve Almanya'da yaşayan Erdoğan taraftarlarının sembolü haline getirildi. Ziyaretten çıkarılacak bir diğer ders de, Almanya'da yaşayan Türklerin topluma daha iyi uyum sağlayıp, dini inançlarını özgürce ve Anayasa temelinde yaşayabilmeleri olmalıdır.”