Alman Basını: Asıl Sorumlu Erdoğan

TL’deki değer kaybını ve kurlardaki sert türbülansını masaya yatıran Alman basını, ekonomik krizden Erdoğan'ın politikalarının sorumlu tuttu.20-08-2018 12:31

Alman basını TL’nin yılbaşından bu yana kaydetti sert düşüşü ve döviz kurlarındaki dalgalanmaları işlemeye devam ediyor.

Buna göre önde gelen Alman gazetelerinden ikisinin Türkiye’ye ilişkin haberleri şöyle:

DİE WELT: TRUMP’IN YAPTIĞI OLSA OLSA KRİZİ HIZLANDIRMAK OLDU, ASIL SORUMLUSU ERDOĞAN

Die Welt gazetesi, Alman Sosyal Demokrat Partisi Genel Başkanı Andrea Nahles'in "NATO müttefiki Türkiye'nin ekonomik istikrarını koruyabilmesi için bu ülkeye mali yardım yapılmasının gerekebileceği" şeklindeki sözlerini şöyle yorumladı:

"Türkiye'nin ekonomik bakımdan istikrarlı olması doğal olarak Almanya'nın da çıkarına. Ancak Sosyal Demokrat Parti liderinin dile getirmediği gerçek, liranın değer kaybetmesinden spekülatörlerin sorumlu olmadığı, Trump'ın yaptırımlarının da olsa olsa krizi hızlandırdığıdır. Asıl sorumlu, kısa vadeli büyümeye endeksli ekonomi politikasına odaklanan Recep Tayyip Erdoğan'dır. Dış yardım, Erdoğan'ın uygulamalarını destekleyici tarzda olmamalı. Dış yardım şarta bağlanmalı. Erdoğan'ı ve halkını küçük düşürmek değil, milyarlık kredilerin dipsiz fıçıya boşaltılmaması için bu gerekli.”

FRANKFURTER ALLGEMEİNE ZEİTUNG: ALMANYA TÜRKİYE’YE ŞARTLI YARDIM SUNMALI

DW Türkçe’nin aktardığı habere göre, Frankfurter Allgemeine Zeitung'un aynı konudaki yorumu ise özetle şöyle:

"Almanya, içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılardan bizzat sorumlu olmayan bir ortağına tabii ki yardım etmeli. Ama cumhurbaşkanının destek görmek için gürültü kopardığı Türkiye'ye ancak siyasi değişiklik şartıyla yardım edilebilir. Uluslararası Para Fonu da yardım için siyasi reformları şart koşacaktır.”