Alibaba.com'dan çocuğa yönelik cinsel istismar açıklaması

Online alışveriş sitesi Alibaba.com, çocuğa yönelik cinsel istismar içeren ifadeler hakkında açıklama yaptı.21-04-2017 13:21

Alibaba.com'da çocuk giyim bölümünde yer alan çocuğa yönelik cinsel istismar ifadeleri sosyal medyada büyük tepki toplamıştı. Sitede bazı çocuk kıyafetleri ‘seksi’ denilerek satılıyordu.

Tepkiler üzerine açıklama yapan online alışveriş sitesi Alibaba.com söz konusu şirketler hakkında yasal süreçlerinin başlatıldığını ve sayfaların kapatıldığını bildirdi.

Alibaba.com’dan yapılan açıklama şöyle:

“Bugün Alibaba.com Türkiye sayfasında görüntülenen bazı şirket profilleri nedeniyle sosyal mecralarda başlatılan kampanya ile ilgili kamuoyu duyurumuzdur. Görüntülenen şirket ve benzerleri hakkında tüm yasal süreçler başlatılmış olup, sayfalar kapatılmış, konuyla ilgili hukuki ve teknik süreç devam etmektedir.

Alibaba.com’un yürürlükte olan katı ve sıkı ürün listeleme politikaları vardır ve reşit olmayanların dahil olduğu cinsel içerik çağrıştıran veya gösteren veya ima eden her türlü ürünün tanımlanması kesinlikle bu politika dahilinde yasaktır. Listelerimizdeki bu ürünlerin çeşitli üçüncü taraf satıcılarca bildirilmesinin ardından, bunları Alibaba.com genel listeleme politikalarını ihlal ettikleri için listelerimizden çıkarttık ve çıkartmaya devam ediyoruz. Aynı zamanda, Alibaba.com üzerinde, politikalarımızı benzer şekilde ihlal eden ürünleri tespit etmek için ciddi bir gözden geçirme başlattık. Kullanım şartlarımızı ihlal eden üçüncü taraf satıcılara karşı önlem almaya devam edeceğimizi kamuoyuna duyururuz.”