Ali İsmail'in katili Saldoğan 'Mağdurum' diyerek mahkemeye başvurmuş!

Gezi Direnişi sırasında öldürülen Ali İsmail Korkmaz'ın failleri arasında yer alan eski polis Mevlüt Saldoğan'ın “İşimi ve eşimi kaybettim. Mağdurum” diye ifade verdiği ortaya çıktı.24-01-2020 11:18

Gezi Direnişi sırasında Ali İsmail Korkmaz'ı döverek ölümüne sebep olan polis Mevlüt Saldoğan yargılanmış ve 13 yıl ceza almış ve meslekten atılmıştı.Katil Saldoğan, yalnızca 3 yıl cezaevinde  kaldıktan sonra salıverildi. Gezi Direnişi davasına bakan İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemes Katil Saldoğan’ın da ifadesine başvurdu. Bu ifadenin ardından da mağdur sıfatıyla davaya katılmasına karar verdi. Çay Asliye Ceza Mahkemesi’nde 28 Haziran 2019’da ifade veren katil, Gezi Direnişi'ndeki herkesten şikâyetçi oldu. Saldoğan, kendisini de Gezi Parkı mağdurları arasında saydıran ve ilk kez ortaya çıkan ifadesinde şunları söyledi:

“Ali İsmail Korkmaz’ın ölümü nedeniyle beni sorumlu tuttular. 13 yıl ceza aldım. Yaklaşık dört yıl kapalı cezaevinde kaldım. 2016’da salıverildim. Bu olayla aile birliğim bozuldu, eşimden ayrıldım. Olay nedeniyle maddi ve manevi zararlarım oldu. Mesleki itibarımı, mesleki kariyerimi kaybettim. Sanıkların cezalandırılmasını istiyorum.”

ALİ İSMAİL’İN AİLESİ ŞİKÂYET ETTİ

İsmail Saymaz'ın Hürriyet'te yer alan haberine göre,  Ali İsmail Korkmaz’ın ailesinin avukatı Ayhan Erdoğan dün HSK’ya başvurarak İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’ni şikâyet etti. Mevlüt Saldoğan’ın Ali İsmail’in kafasına birden çok kez tekme atarak ölümüne neden olduğunu ve 13 yıl ceza aldığını anlatan Ayhan Erdoğan, dilekçesinde şu ifadelere yer verdi: “Mahkemenin Ali İsmail’i öldürmekten kurulan hükmü mağduriyet kabul etmesi, görevi kötüye kullanma suçunu aşarak mahkeme kararlarının kendisini bağlamadığı anlamını taşımaktadır. Hiçbir mahkeme Yargıtay’ca onanmasından sonra bir kararı tanımamazlık edemez. Bu cüreti nereden bulduklarını bilemiyoruz ancak hukuk sistemimizde böylesi bir yol bulunmamaktadır.”