Albayrak’a İsraf Önergesi: 37 Bin Liraya Araç Kiralayan Bakan Kim?

Kamu kurumlarındaki israf ile ilgili verilen soru önergesinde, aylık 37 bin TL'ye lüks makam araçlarının kiralandığı belirtilerek, Hazine Bakanı Albayrak’a “Bu aracı bu fiyata kiralayan bakan kim?” diye soruldu.22-08-2018 13:39

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yanıtlaması için verdiği soru önergesinde, Türkiye’de her alanda ciddi bir israf yaşandığını kaydetti. Tekin kamu kurumlarındaki israfa dikkat çekerken yüksek fiyatlara lüks araçların makam aracı olarak kiralandığının aktardı. Tekin özellikle bir bakanın makam hizmetlerinde kullanılmak üzere, bir adet binek cinsi yabancı menşeili taşıt için aylık, 37 bin TL kiralama bedeli ödendiği” iddiası üzerine “Bu bakan kimdir” diye sordu.

13 BİN 558 TAŞITA 549 MİLYON TL

Maliye Bakanlığı verilerine göre 2017’de kamu kurumlarının 711 milyon liralık taşıt alımı yaparken 13 bin 558 yeni taşıt da kiraladığını ifade eden Tekin, bu taşıtlara 549 milyon TL kira ödendiğini anlattı.

‘TÜRKİYE ASTRONOMİK BİR İSRAFIN İÇİNDE’

Tekin şöyle devam etti:

“Ayrıca, devlet 2017’de, kiracı sıfatıyla oturduğu binalara da 901 milyon lira kira ödemek zorunda kalmıştı. Bakanlığınıza ait verilere bakıldığında, devletin kira giderlerinin her yıl olağanüstü düzeyde arttığını net bir şekilde görmekteyiz.

Araçların ve binaların şoför, akaryakıt, yağ, bakım, yıpranma gibi giderleri göz önüne alındığında Türkiye’nin astronomik bir israfın içinde olduğu açıkça ortada.”

‘LÜKS MAKAM ARAÇLARININ VE BİNALARIN GİDERLERİ VATANDAŞIN VERGİSİYLE KARŞILANIYOR’

“Bu araçların ve binaların giderleri vatandaşın verdiği vergilerle karşılanıyor. Bu kiralamaların masrafı tek tek 80 milyon vatandaşın cebinden çıkıyor. Milletin vergilerinden oluşan bütçenin ‘tasarruf’ anlayışından uzak bu kadar bol keseden harcanması kamu vicdanını fazlasıyla yaralıyor. Açıkçası, mal sahibi olan kamu, evdeki bulgurdan olup kiracı konumuna düşmüş durumda” dedi.