Aladağ’da eski kaymakama hapis istemi

Aladağ eski kaymakamına yurt yangınıyla ilgili 3 yıl hapis istendi.09-04-2018 14:17

Adana'nın Aladağ ilçesinde, Süleymancılar tarikatına ait kız öğrenci yurdunda 11'i öğrenci 12 kişinin yaşamını yitirdiği yangınla ilgili Aladağ eski Kaymakamı Ahmet Ziya Filizer hakkında, 'görevi kötüye kullanma' suçundan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Aladağ'da, 29 Kasım 2016’da, ortaokulda okuyan kız öğrencilerin kaldığı yurtta, ihmaller sonucu çıkan yangında, eğitmen Fatma Canatan, yurt müdürü Cumali Genç'in kızı Sare Betül Genç, 8'inci sınıf öğrencileri Sema Nur Aydoğdu, Zeliha Avcı, Sevim Köylü; 7'nci sınıf öğrencileri Gamze Bagir, Sümeyye Yetim, İlknur Maden; 6'ncı sınıf öğrencisi Nurgül Pertlek ile 5'inci sınıf öğrencileri Bahtınur Baş, Tuğba Aydoğdu ve Cennet Karataş yaşamını yitirdi. Faciada, 22 öğrenci de yaralandı.

ESKİ KAYMAKAMA DAVA

Yurt yangınıyla ilgili ana dava sürerken, Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası'nca (Eğitim-İş) Aladağ eski Kaymakamı Ahmet Ziya Filizer ve halen Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevini yürüten Turan Akpınar'ın görevlerini ihmal ettiklerini kaydederek Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusu dilekçesi verildi. Suçlanan kamu görevlilerinin yargılanmasının izne tabi olduğu dikkate alınarak, dilekçe, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi. Eski Kaymakam Filizer ve İl Milli Eğitim Müdürü Akpınar ile ilgili yürütülen soruşturmayı tamamlayan savcılık, Akpınar hakkında takipsizlik kararı verdi.

'SAVCILIĞIN GÖREVDE OLMAYAN BENİ MUHATAP KILMASI YANLIŞ'

‘FETÖ’ soruşturması kapsamında meslekten ihraç edildiği öğrenilen Ahmet Ziya Filizer hakkında ise 'gözetim ve denetim görevini ihmal etmek suretiyle görevi kötüye kullanma' suçundan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame, Adana 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. İddianamede, Filizer'in, yangının çıktığı yurtla ilgili hazırlanan denetim raporlarındaki eksikleri görerek, yetkilileri uyarmadığı kaydedildi. DHA'nın haberine göre eski kaymakamın görev süresi içinde gerekli tedbir ve önlemleri almadığına değinilen iddianamede, gözetim ve denetimde ihmali olduğuna yer verildi.

Yangından 4 gün önce İçişleri Bakanlığı'nca görevden alındığını belirten Filizer ise "Resmi olarak Aladağ Kaymakamlığı'ndan alınmış ve ilgili tarihte kaymakam olmamama rağmen savcılığın görevde olmayan beni muhatap kılması yanlıştır" dedi.