Aladağ duruşması ertelendi: Sanıkların tutukluluk hallerine devam

Adana’nın Aladağ ilçesinde Süleymancılar tarikatına ait öğrenci yurdunda 11'i çocuk 12 kişinin ölümüne yol açan katliamla ilgili davanın üçüncü duruşması bugün görüldü. Tutuklu sanıkların tutukluluklarının devamına karar verildi.09-10-2017 13:21

Adana’nın Aladağ ilçesinde 29 Kasım 2016’da Süleymancılar tarikatına ait kaçak yurtta çıkan ve 11’i kız çocuğu 12 kişinin ölümüne, birçok  çocuğun da yaralanmasına yol açan yangın ile ilgili davanın üçüncü duruşması bugün Kozan Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Mahkeme, tutuklu sanıklarının tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. 

Savcılık Aladağ davasında sanıkların tutukluğun devamına karar verilmesini talep etti. Davada yargılanan 7 sanıktan 6’sı tutuklu bulunuyor.

Duruşmanın 30-40 kişilik salona alınması nedeniyle ailelerden 1 kişi içeri alınıyor. Basından ise sadece 1 kişi alındı.

YURT MÜDÜRÜNDEN ‘SABOTAJ’ SAVUNMASI

Yurt müdürü sanık Cumali Genç savunmasında yangının çıkması için elektrik kablolarının yanlış bağlandığını ve sabotaj yapıldığını iddia etti.

Genç şunları söyledi:

“Ben burada bu davadan mı yargılanıyorum yoksa siyasi ve ideolojik olarak mı yargılanıyorum?.

“Kimse bu çocukları yönlendirmedi, bütün velilerle bizzat görüştüm. Bana güveniyorsanız çocuklarını emanet edin dedim.

“Göreve başladıktan sonra yurtta a'dan z'ye tadilat yaptırdım. Ailelerle de görüştüm hepsi memnun olduklarını söylediler

“Bir eksiklik gördülerse neden emniyete gitmediler? Bütün veliler de bilmektedir ki çocuklarımızın istikbali için çalıştım.

Yangının elektrik ana panosundan çıktığını düşünüyorum. Bu panoya kasten müdahale edilmiştir. Bu bir sabotajdır.”

TUTUKLULUK HALLERİNE DEVAM

Mahkeme ara kararında, tutuklu sanıkların tutuklulularının devamına karar verdi. Bir sonra ki duruşma 11 Aralık 2017 tarihinde görülecek.