Aktrolllerden Der Spiegel'a saldırı

Alman Der Spiegel dergisi genel yayın yönetmeni Klaus Brinkbaumer'in Twitter hesabı hacklendi. Brinkbaumer'in sayfasında "Erdoğan'dan özür diliyoruz" şeklinde bir tweet atıldı.14-01-2018 13:05

Alman "Der Spiegel" dergisi genel yayın yönetmeni Klaus Brinkbaumer'in Twitter hesabı Aktrolller tarafından hacklendi. Der Spiegel'in resmi Twitter hesabından atılan tweetle bildirdiğine göre, Brinkbaumer'in Twitter profil sayfasına gece TSİ 03:00 sularında AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın fotoğrafını içeren bir tweet sabitlendi "Erdoğan'dan özür diliyoruz" yazıldı.

Sabitlenen tweette "Bugüne dek yapmış olduğumuz haberlerden ötürü Türkiye Devleti ve Recep Tayyip Erdoğan'dan özür diliyoruz! (Aufgrund der schlechten Nachrichten, die wir bisher über die Türkei und Recep Tayyip Erdogan berichtet und veröffentlicht haben, möchten wir uns entschuldigen)" ifadeleri yer aldı.

Brinkbaumer'in Twitter kullanıcı adı da @BrinkbaeumerTR olarak değiştirilirken, kısa bir süre sonra hesaba erişilememeye başlandı.

Deutsche Welle Türkçe'nin aktardığına göre; Der Spiegel'in resmi Twitter hesabı üzerinden TSİ 03:53'te konuyla ilgili yapılan açıklamada, "Baş editörümüz Klaus Brinkbäumer'in Twitter hesabı hacklendi. Erdoğan ile ilgili son paylaşılan tweet ve fotoğraf kendisine ait değildir. Konuyla ilgileniyoruz" denildi.

Der Spiegel yaklaşık yarım saat sonra ise "Hesabı temizledik ve yeniden kontrol altına aldık. Attığınız bilgilendirme mesajları için çok teşekkür ederiz. İyi geceler" tweetini paylaştı.

DER SPİEGEL'İN GEZİ BAŞLIĞI

Gezi Direnişi sırasında Der Spiegel'in 24 Haziran 2013'te yayınlanan baskısının kapağında ‘Beugt euch nicht / Boyun eğme’ başlığı yer almıştı.

O dönemde derginin genel yayın yönetmen yardımcılığını yapan Klaus Brinkbaumer, yayınladığı basın bildirisinde, "Tabii ki Almanya’da yaşayan yaklaşık 3 milyon Türk’ün Almanca bilgisinin eksik olduğuna inanmıyoruz. Biz sadece Türkiye’deki olayların Alman, Türk, Avrupalı herkesi ilgilendirdiği sinyalini vermek istiyoruz" açıklamasını yapmıştı.

TÜRKİYE ÖZEL SAYISI

Der Spiegel'in özel Türkiye sayısının kapağında diktatör denilen Erdoğan'ın arka planında minareleri füze biçiminde resmedilen bir cami yer almıştı. Başlık olarak "Yangın Yeri Türkiye" ifadesini kullanan dergi, üst başlık olarak da "Bir Ülke Özgürlüğünü Yitiriyor" ifadelerine yer vermişti.

Klaus Brinkbaumer sayı ile ilgili yaptığı açıklamada, "Türkiye hakkındaki haberlerimiz itinayla hazırlanmaktadır ve doğrudur" demiş, "Türkiye ne kadar gazeteciyi hapse attı? Türk hükümetinin basın özgürlüğü anlayışını kesinlikle benimsemiyoruz" diye konuşmuştu.