Aksaray Üniversitesi iddiaların ardından atamayı durdurdu

Aksaray Üniversitesi iddiaların ardından atamayı durdurdu

Aksaray Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Zehra Zulal Atalay Laçin’in verdiği okul, tez, tez danışmanı gibi bilgilerin yanlış olduğunun iddia edilmesinin ardından yönetim atamayı iptal etti.

İleri Haber

Gazeteci Nevşin Mengü, Aksaray Üniversitesi’ndeki öğretim görevlisi olan Zehra Zulal Atalay Laçin’in verdiği okul, tez, tez danışmanı gibi bilgilerin yanlış çıktığını söyleyerek “Taşra üniversitelerinde neler oluyor” diye sordu. Mengü’ye göre Laçin’in beyan ettiği bazı akademik çalışmalar Zeynep Atalay ismindeki başka bir akademisyene ait. Ayrıca Laçin’in ODTÜ’de tez danışmanı olduğunu söylediği İhsan Dağı, Mengü’ye böyle bir kişiyi tanımadığı söylemiş.

Twetlerin ardından Mengü ile iletişime geçen Üniversiteler Arası Kurul (ÜAK) Başkanı Abdülkerim Çalışkan, 3 aydır inceleme yaptıklarını belirtmiş. Mengü paylaşımlarının ardından da atamanın iptal edildiğini duyurdu.

ÜNİVERSİTE PAYLAŞIMLARDAN SONRA SİSTEMDEN ÇIKARDI

\"\"

Mengü paylaşımında şu sözlere yer verdi:

“Tweetlerin ardından ÜAK başkanı Abdülkerim Çalışkan temasa geçti. Bu kişi üç aydır inceleme altındaymış. Bugün itibariyle Aksaray Üni. Atalay’ın atamasını iptal etti. ÜAK, Atalay’ın doçentlik belgesinin olmadığını tespit etti.”

Tweetlerin ardından ÜAK başkanı Abdülkerim Çalışkan temasa geçti. Bu kişi üç aydır inceleme altındaymış. Bugün itibariyle Aksaray Üni Atalay’ın atamasını iptal etti. Üak, Atalay’ın doçentlik belgesinin olmadığını tespit etti https://t.co/fDcMO3f4J7

— nevsin mengu (@nevsinmengu) October 22, 2021

Saatler önce Aksaray Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin sisteminde Zehra Zulal Atalay Laçin, Prof. Dr. unvanı ile görünürken, sonradan sistemden çıkarıldı.

DİPLOMADAN OLMAYAN REKTÖRÜN İMZASI VAR

Taşra Üniversitelerinde neler oluyor? Aksaray Üniversitesi'ne gelen yeni bir akademisyen diğer akademisyenlerin dikkatini çekti. Üniversite'de Ankara'dan "yukarından" bir tavsiyeyle atandığı söylenen Zehra Zulal Atalay Laçin...

— nevsin mengu (@nevsinmengu) October 22, 2021

Mengü paylaşımlarında şunları söyledi:

“Taşra Üniversitelerinde neler oluyor? Aksaray Üniversitesi’ne gelen yeni bir akademisyen diğer akademisyenlerin dikkatini çekti. Üniversite’de Ankara’dan ‘yukarından’ bir tavsiyeyle atandığı söylenen Zehra Zulal Atalay Laçin…

Atalay, CV’sinde ODTÜ mezunu olduğu beyan etmiş, 2006 yılına ait diplomasında Ahmet Acar’ın imzası var, ancak 2006’da Ahmet Acar rektör değil. Atalay o dönemde başka bir isimle falan okuduğunu söylüyor. Gariplikler bununla sınırlı değil.

Doktorasını ODTÜ’de yaptığını, tez danışmanının da İhsan Dağı olduğunu söylüyor. İhsan Dağı böyle bir kişiyi tanımıyor. YÖK Ulusal Tez Merkezi ve ODTÜ’nün tez arşivinde Zulal Hanım’a ait bir tez yok.

Üstelik Zulal Hanım’ın üniversiteye sunduğu CV’de beyan ettiği doktora tez başlığı Prof. Dr. Ferhat Pirinççi’nin doktora tezine ait.

Zulal Hanım yüksek lisans eğitimini Manchester Üniversitesi’nde Dr. Andreja Zevnik danışmanlığında hazırladığı tez ile 2000 yılında tamamladığını beyan etmiş. Halbuki Dr. Andreja Zevnik 2011 yılında doktora eğitimini tamamlamış. Dolayısıyla bu bilgi de yanlış.

Zulal Hanım’ın CV’de beyan ettiği akademik çalışmalar gerçekte Zeynep Atalay isimli akademisyene ait. Zulal Atalay isimli kişinin Google Scholar sayfasına göz attığınız taktirde gerçekte Zeynep Atalay’a ait olan makaleleri kendi makaleleri gibi paylaştığını görüyorsunuz.

Kim bu Zulal Atalay? Gerçekten bir diploması var mı yok mu? Ve gerçekten taşra üniversitelerinde neler oluyor? Taşra üniversitelerinde okuyan öğrenci ve çalışan akademisyen arkadaşlar bize ulaşın. Benzer vakalarla karşılaşıyor musunuz?

Konuyla ilgili Laçin’den ya da Aksaray Üniversitesi’nden bir açıklama gelmedi.”

DAHA FAZLA