AKP'ye yakın Memur-Sen, kendine üye olmayan memurlardan aidat istedi

AKP'ye yakınlığıyla bilinen Memur-Sen, kendi üyesi olmayan memurların toplu sözleşmeden yararlanabilmesi için kendilerine “dayanışma aidatı” ödemesini istedi.27-03-2019 10:28

AKP'ye yakınlığıyla bilinen Memur-Sen'in Genel Başkanı Ali Yalçın, bu kez de kendi üyesi olmayan memurların toplusözleşmeden yararlanabilmesi için kendilerine “dayanışma aidatı” ödemesini istedi. Yalçın, daha önce de Kamu-Sen ve KESK’i toplu sözleşme masasının dışında bırakmaya yönelik hamleler yapmıştı.

Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Yasası’na göre, kamu çalışanları ile hükümet arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinde masada sendikaların heyet başkanlığını en fazla üyeye sahip konfederasyon yapıyor. Bu da şu anda Memur-Sen. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, bu kez toplu sözleşme masasında yetkili ile yetkisizin aynı masada oturmasının ve sendika üyesi ile üye olmayanın aynı haklardan yararlanmasının adil olmadığını savunarak “dayanışma aidatının” yaşama geçirilmesini istedi. Dayanışma aidatının sendikacılığın olmazsa olmazı olduğunu söyleyen Yalçın, şöyle devam etti:,

“Biz o masada yeni kazanımlar elde etmek için mücadele verirken ‘sendika ne işe yarar?’ diyenler var. Sendikalı olmadığı halde sendikanın gayretiyle kazanılan haklardan yararlanmak adil değil. Bu yüzden önce dayanışma aidatı ödenmeli ve ‘sendika ne işe yarar’ın cevabı o zaman verilmeli.”

YASADA OLMAMASINA RAĞMEN 'DAYANIŞMA AİDATI' İSTEDİ

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre ağustosta başlayacak yeni toplu sözleşme dönemi öncesi Yalçın'ın önerisi tartışma yarattı. Çünkü memur toplu sözleşme mevzuatında “dayanışma aidatı” yok. Yasa değişikliği gerekiyor. Ayrıca dayanışma aidatının dünyada da çok kabul görmediğine dikkat çekiliyor. Ayrıca böylesi bir durumda diğer konfederasyonların da bir anlamı kalmayacak. 

Son istatistiklere göre 2 milyon 473 bin 461 memur var. Memur-Sen’in üye sayısı 1 milyon 10 bin 298, diğer konfederasyonların üye sayısı 1 milyon 463 bin 163 kişi.