AKP'nin trol ağı ifşa edildi: Maliyetlerini kripto para dolandırıcılığıyla mı çıkarıyorlar?

Twitter, kullanıcıları hedef aldığı, koordineli bir şekilde sahte faaliyetlerde bulunduğu gerekçesiyle AKP'nin gençlik faaliyetleri ile bağlantılı 7 bin 340 hesabı kapattığını duyurdu.12-06-2020 15:22

İleri Haber

Twitter, Türkiye'den 7 bin 340 hesabı manipülasyonu engelleme politikalarını ihlal ettikleri gerekçesiyle kapattığını açıkladı. Twitter, bu hesapların AKP'nin gençlik faaliyetleri ile bağlantılı olduğunun tespit edildiğini bildirdi. Kapatılan hesaplar arasında ayrıca kara para aklama amacıyla kripto para dolandırıcılığı yapan hesaplar da var.

Twitter'ın yaptığı açıklamada, Türkiye'nin yanı sıra Çin ve Rusya'dan da "devlet bağlantılı bilgi yayma faaliyetlerine" karıştığı gerekçesiyle toplam 32 bin 242 hesabın platformdan çıkartıldığı belirtildi. Twitter'ın açıklamasında, "esas olarak Türkiye içerisindeki kullanıcıları hedef alan, koordineli bir şekilde sahte faaliyetlerde bulunan kullanıcıların oluşturduğu ağın" 2020 yılı başlarında tespit edildiği ifade edildi.

AKP'LİLERE AİT HESAPLAR İFŞA EDİLDİ

Açıklamada, "Bu ağın teknik göstergeleri ve hesapların davranışlarına dayanarak yaptığımız analizlerde, sahte ve ele geçirilmiş hesapların, AKP yanlısı siyasi söylemlerin yayılması için kullanıldığı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a güçlü destek verdiği görülmüştür. Bugün 7 bin 340 hesabı arşivlerde ifşa ediyoruz" denildi.

Twitter, söz konusu hesapların belirlenmesiyle ilgili araştırmanın Avustralya Strateji Politikaları Enstitüsü (ASPI) ve Stanford İnternet Gözlemevi (SIO) ile birlikte yapıldığını aktardı.

MUHALEFETE YOĞUNLAŞILMIŞ

SIO'nun yaptığı incelemeye göre bu 7 bin 340 hesabın oluşturduğu ağ yaklaşık 37 milyon paylaşım yaptı. Yapılan paylaşımlarda AKP övülürken, başta Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) olmak üzere muhalefet sıkça eleştirildi.

ARŞİV KAMUOYUNA AÇILDI

Twitter, bu hesapların ve attıkları tweet mesajlarının arşivini de kamuoyuna açtığını bildirdi. Mayıs 2020 itibarıyla Türkiye'de hükümetle ilişkili olduğu iddia edilen 7 bin 340 hesabın, 5 GB'lık tweet arşivi ve 821 GB'lık medya arşivi açıklandı.

Twitter'ın açıklamasında, yapılan teknik incelemenin söz konusu ağın AKP'nin gençlik örgütlenmesiyle bağlantılı olduğuna ve çok sayıda ele geçirilmiş hesabı içeren merkezi bir şebekeye işaret ettiği ifade edildi.

6 BİN AKTROL

SIO raporunda, AKP'nin 2013'teki Gezi Direnişi sırasında sosyal medya üzerinden kamuoyu düşüncesini şekillendirmesi ve muhaliflere karşı çıkması için 6 bin kişiyi işe aldığını da aktardı. Stanford Araştırmacıları, "AK Troller" adlı bu grubun sıklıkla gazetecileri, politikacıları ve muhalifleri hedef aldığını ve bazılarının hesaplarını çaldığını ifade etti.

YILLIK MALİYETİ 248 MİLYON 976 BİN LİRA!

6 bin kişilik trol örgütlenmesi, eğer asgari ücret ve sigortalı ödeme yapıldığı düşünülürse aylık 20 milyon 748 bin liraya, yıllık ise 248 milyon 976 bin liraya mal oluyor.

MALİYETİNİ KRİPTO PARA DOLANDIRICILIĞIYLA MI ÇIKARIYORLAR?

Twitter, kapattığı hesaplara Türkiye'den iki hesabı örnek gösterdi.  Biri "@elunmusk" diğeri de "@elanmusk" adlı hesaplar. Bu iki hesap da Elon Musk’ı taklit ederek çeşitli kripto para kampanyalarına ilişkin bağlantılar paylaşıyordu. Bu hesaplardan birinin “Elon Musk” görünen adına sahip @eIunmosk olduğu, 2012’de yaratıldığı ve 126 bin takipçisi bulunduğu açıklandı. Diğer hesabın ise yine “Elon Musk” görünen adı ve "@eIanmusk" kullanıcı adını taşıdığı, 2011’de yaratıldığı ve takipçi sayısının 103 bin 271 olduğu kaydedildi.

Rapora göre, her iki hesap da Temmuz 2018’de Elon Musk’ı taklit etmeye başladı. Gerçek Elon Musk’ın tweetlerine cevap veren bu hesapların sözde bir kripto para hediye kampanyasına ilişkin bağlantılar paylaştıkları vurgulandı.

Twitter'ın raporunda, Türkiye'deki söz konusu kuşkulu ağın "aynı zamanda kripto para birimleriyle ilişkili spam gibi ticari aktiviteler için de kullanıldığı görülmüştür" deniliyordu.

Stanford Üniversitesi'nin araştırmasında ise şu ifadelere yer verildi:

"Yayından kaldırma işleminin odağı olmasa da, ağdaki bazı hesaplar finansal kazanç için tasarlanmış görünüyordu. Burada, veri kümesindeki Elon Musk'ı taklit eden hesaplara odaklanıyoruz:

• @eIunmosk (ikinci karakter büyük harf i, görünen ad Elon Musk, 126.655 takipçi, 2012 yılında oluşturuldu)

• @eIanmusk (ikinci karakter büyük harf i, görünen ad: Elon Musk, 2011 yılında oluşturulan 103.271 takipçi) 

@eIunmosk ve @eIanmusk, Temmuz 2018'de Elon Musk'u taklit ederek sözde bir kripto para birimine yönlendirme yapıyordu. Örneğin, 13 Temmuz 2018'de atılan tweet’lerde şu linke davet ediliyordu: https://elon-prize.blogspot.com/2018/07/official-btc-eth-giveaway.html? gsr = 541211. 

Her iki hesap da 16 Temmuz 2018'de tweet atmayı bıraktı ve bu tarihte askıya alınmalarını önerdi. İlginçtir ki, bu taklit tweetleri öncesinde hesaplar sık sık Türkçe olarak tweet attı. Ancak bu örnekte, bu ticari aldatmaca hesaplarının AKP ile anlamlı bir şekilde bağlantılı olduğu açık değildir."

DOLANDIRICILIK NASIL YAPILIYOR?

Kripto para dolandırıcılığının ayrıntılarına bakıldığında ise öncelikle kurbanlara belirli bir kripto cüzdana para aktarmalarını teklif eden e-postalar gönderiliyor. Bu e-postalarda kullanıcılara paralarını faizle birlikte geri alacakları söyleniyor. Elbette bu hiçbir zaman gerçekleşmiyor. Kullanıcılar bilinmeyen bir cüzdana para aktardıktan sonra siber suçlular yatırılan miktarı çekiyor.

ÇİN VE RUSYA'DA DA HESAPLAR KAPATILDI

Twitter'ın açıklamasında devlet bağlantılı bilgi operasyonu yürüttüğünü söylediği toplam 32 bin 242 hesabın kapatıldığı ve bu hesapların bilgilerinin kamuya açıldığı belirtildi. Twitter, "Bu operasyonlarla bağlantılı hesapların her biri ve içerikler, platformdan kalıcı olarak çıkartılmıştır" denildi.

Açıklamada, en fazla Çin ile ilgili hesapların silindiği vurgulandı. Çin devleti ile bağlantılı olduğu söylenen 23 bin 750 hesap kapatıldı. Açıklamada bu hesaplardan yayımlanan mesajların yayılması için yaklaşık 150 bin sahte hesabın oluşturulduğu da ifade edildi.

Twitter'ın Rusya devleti ile bağlantılı olduğunu söyleyerek kapattığı hesap sayısı ise 1152. Açıklamada, bu hesapların "siyasi amaçlarla gerçek olmayan, koordineli eylemler içerisinde olduğu" vurgulandı.