AKP'nin 'sosyal medya düzenlemesi' Meclis Başkanlığı'na sunuldu

AKP'nin sosyal medyaya yönelik kısıtlamalar getirmek üzere hazırladığı yasa düzenlemesi Meclis Başkanlığı'na sunuldu. İşte düzenlemenin detayları...21-07-2020 13:45

İleri Haber

AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, sosyal medyaya ilişkin düzenlemeleri içeren kanun teklifini Meclis Başkanlığı'na sunduklarını açıkladı. "Kanunda ‘sosyal ağ sağlayıcı’ tanımı yapıyoruz. Bu sağlayıcıların Türkiye'de bir merkez oluşturmalarını istiyoruz. Soruşturma ve kovuşturmaya imkan veren düzenleme yapacağız. Muhataplık oluşturmaya çalışıyoruz" diyen Zengin, "Bizim birinci önceliğimiz asla bu sosyal ağ sağlayıcılarının kapanması değil'' iddiasında bulundu.

9  maddeden oluşan teklif sosyal medya sağlayıcılarına temsilci şartı getiriyor. Buna göre, günlük erişimi 1 milyondan fazla olan sosyal ağ sağlayıcıları, en az bir kişiyi Türkiye'de temsilci olarak belirleyecek. Temsilci, ilgili sosyal ağa dair tebligat, bildirim ve tebliğleri yerine getirecek. 

Sosyal ağ sağlayıcı, içerik şikayetlerine 24 ya da en geç 48 saat içerisinde yanıt vermek zorunda olacak. Aksi halde para cezası uygulanacak. Teklifle, sosyal ağ sağlayıcıları yayınladıkları içerik konusunda sorumlu hale gelecek. Katalog suçlarla ilgili paylaşımlarda, bu hesapları kullanan kişilerin tespiti için ofislerden mahkeme yoluyla IP numaraları istenecek.

Düzenlemeyle, cinsel istismar, müstehcenlik, kumar, dolandırıcılık, suça teşvik, terör propagandası ve hakaret gibi başlıklar sosyal medyada da suç sayılacak. Terör propagandası ve hakaret gibi gerekçelerin şu ana kadar, tek taraflı ve manipülasyona açık şekilde yorumlandığı biliniyor.

'İÇERİĞİN KALDIRILMASI' İFADESİ EKLENDİ

Düzenlemenin gerekçelerinde yer alan Madde 5'te ''Aynı internet sitesinde yer alan ve suç oluşturmayan içerikler yönünden ifade ve haber alma özgürlüğünün daha da güvenceli hale getirilmesi amacıyla 8’inci maddede içeriğin çıkarılması kararı verme imkanı getirilmiştir. Madde ile, kişilik haklarının ihlal edilmesi halinde erişimin engellenmesi kararı verilmesini düzenleyen 9’uncu madde yönünden de içeriğin çıkarılması kararı verilmesine imkan sağlanmaktadır'' ifadeleri yer alırken, sanal özel ağ (VPN) ile de olsa erişilmesin diye 'içeriğin çıkarılması' ifadesinin eklenmesi dikkat çekti.