AKP'nin 'sarı yelek' korkusu: 'Üretim ve alım arttı mı' raporu

Fransa'da eylemlere başlayan Sarı Yelekliler'in ardından, protestoların birçok ülkeye sıçraması AKP hükümetini harekete geçirdi. İçişleri Bakanlığı sarı yelek üretimi ve alım artışına ilişkin bir rapor hazırlayarak Erdoğan'a sundu.16-12-2018 11:52

Fransa'da petrol fiyatlarına getirilen ek vergilerin ardından protestolara başlayan Sarı Yelekliler beşinci kez eşzamanlı olarak sokakları doldururken Türkiye’de de İçişleri Bakanlığı tarafından 'sarı yelek' araştırmasının yapıldığı ortaya çıktı.

Fransa’da hükümete dönük eylemlerde zamların durdurulmasına karşın eylemciler sokakları terk etmezken sarı yelek giyen eylemcilerin çeşitli ülkelerde de ortaya çıktığını fark eden hükümet, İstanbul'un Mahmutpaşa ilçesinde inceleme yaptı.

SÜLEYMAN SOYLU'YA 'SARI YELEK' RAPORU

İçişleri Bakanlığı yetkilileri, sosyal medya üzerinden “Sarı yelekliler Türkiye’de de ortaya çıkacak” iddialarının ardından sarı yelek üretiminin ve satışının artıp artmadığına yönelik bir araştırma yaptı. Başta İstanbul Mahmutpaşa olmak üzere birçok noktada araştırma yapan Bakanlık yetkililerinin sarı yeleklerin üretiminin ve satışının artmadığına yönelik bir değerlendirme raporu hazırladığı ve bu raporu İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile paylaştığı öğrenildi.

RAPOR ERDOĞAN'A DA GİTTİ

Edinilen bilgiye göre, İçişleri Bakanı Soylu da Türkiye’de “sarı yelek” tehlikesinin ve bir eylem hazırlığının olmadığına ve iddiaların sosyal medyanın bir köpürtmesi olduğuna yönelik bir raporu AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'la paylaştı.

'HÜKÜMET SON DERECE PARANOYAKLAŞTI'

İçişleri Bakanlığı yetkililerinin “sarı yelek” araştırmasını, CHP Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu BirGün’den Hüseyin Şimşek'e değerlendirdi. Hükümetin Gezi Direnişi’nin ardından “paranoyaklaştığını” ifade eden Erdoğdu, “Hükümet son dönemde son derece paranoyaklaştı. Gezi gibi dünyanın en nahif, en barışçıl, devlet şiddetine rağmen ona karşılık vermeyen zarafetli direnişte yaşanan olaylar AKP’yi bu duruma getirdi” dedi.

'TÜRKİYE BUNU HAK ETMİYOR'

Gezi Direnişi’nin hükümette bir travmaya da neden olduğunu ifade eden Erdoğdu, “Bir demokrasinin sağlamlığı ‘toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı’nın uygulanması ile belirlenir. Bu hakkı daha olmadan kısıtlamaya çalışmak ilkel faşizmde olur. Türkiye bunu hak etmiyor ve bu davranışlar, Türkiye’nin uluslararası itibarına da zarar veriyor” diye konuştu.