AKP'nin milis yapılanması olarak tepki çeken HÖH isim değiştirdi

Kamuoyunda 'AKP'nin milis güçleri' olarak geniş yankı uyandıran ‘Halk Özel Harekâtı’ adlı derneğin şubeleri kapatıldı.28-02-2018 07:56

15 Temmuz Darbe Girişimin'in ardından ortaya çıkan ve kendilerine Halk Özel Harekâtı (HÖH) adını veren yapılanmaya ait resmi dernek adını değiştirerek şubelerini kapattı. Dernek geçtiğimiz günlerde ismini ‘15 Temmuz Birliğini ve Beraberliğini Yaşatma Derneği’ olarak değiştirdi.

HÖH Genel Başkanı Fatih Kaya, İçişleri Bakanlığı’ndan kendilerine uyarı geldiğini belirterek, “Derneğimizin isminin Jandarma ve Polis Özel Harekâtı’nı çağrıştırdığını, bunun da kamuoyunda yanlış algılamalara yol açtığı yönünde uyarı yazısı bize gönderildi. Devletimizin zarar görmemesi, farklı tartışmalara yol açmamak adına derneğimiz HÖH’ü ve 46 şubesini  kapattık” dedi. Hürriyet'ten Fevzi Kızılkoyun'a konuşan Kaya, HÖH yerine 15 Temmuz Birliğini ve Beraberliğini Yaşatma Derneği kurduklarını, bunun da sadece Trabzon’da faaliyet gösterdiğini söyledi.

Söz konusu yapılanmanın resmi bir dernek haline gelerek Ankara'nın göbeğindeki bir binaya tabele asmasını İleri Haber gündeme getirmiş, faaliyetleri tartışma yaratan ve gündeme oturan dernek hakkında İçişleri Bakanlığı inceleme başlatmıştı.

TABELA İNDİ, DAİRE BOŞALTILDI

Duvar’dan Serkan Alan’ın haberine göre adı değiştirilen HÖH’ün Ankara’daki şube binası kapatıldı. HÖH ambleminin olduğu şube tabelasının indirildiği daireye kiralık ilanı asıldı.