AKP'nin İstanbullulara 'vaadi': Daha çok karakol, daha çok polis, daha çok bekçi!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul'da 2'si jandarma bölgesinde olmak üzere yaklaşık 30 yerde karakol açılacağını belirtti.10-06-2019 17:17

Küçükçekmece'de muhtarlarla bir araya gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul'a 30 yeni karakol açılacağını, bin 200 bekçi daha alınacağını ve kentteki polis sayısının 55 bine çıkarılacağını söyledi.

Süleyman Soylu, şu şekilde konuştu:

"Yaklaşık 30 yerde 2'si jandarma bölgesinde olmak üzere karakol açıyoruz. Polis amirliği merkezi açıyoruz. İstanbul sürekli büyüyen, göç alan bir şehir. Eğer siz muhtarınızla, karakolunuzla, bekçilerinizle bu sistemi kurmazsanız metropolleri elinizden kaçırırız. Bazı alanlarda suç merkezleri oluşur, sonra o suç merkezlerini ortadan kaldırmaya çalışırsınız, gayret sarf edersiniz. Bu da şehrin kamu düzenini altüst eder. Çok da güzel mimarisi olan binalar oluşturuyoruz. Bunları 3-5 ay içinde hepsini birden çıkacağız ve hizmete alacağız."

'POLİS SAYISI 55 BİNİN ÜZERİNE ÇIKACAK'

İstanbul'a ağustos sonunda 3.000-3.500 civarında polis daha verileceğini belirterek, karakollara "güven masası" kurulduğunu, Türkiye genelinde alınacak 3 bin kadın polisin de bu "güven karakollarına" yerleştirileceğini söyledi.

Bakan Soylu, güven masasındaki polislerin İstanbul'a da verileceğini, bu şekilde kentteki polis sayısının ilk kez 55 binin üzerine çıkacağını vurguladı.