AKP'li vekiller şikayet etti, bakanlar mecliste nöbet tutacak

AKP’li bazı milletvekilleri bakanların Meclis’te bulunmamasından şikayet etti. Bu şikayet üzerine, kısmi bir 'çözüm' getirildi.09-06-2019 13:42

Başkanlık sistemine geçilmesinin ardından milletvekilleri ile bakanların arasındaki ilişkilerin nasıl yürütüleceğine dair soruna kısmi 'çözüm' getirildi. Buna göre bakanlar, TBMM’de nöbet tutarak milletvekillerinin sorunlarını dinleyecek.

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre, AKP’li bazı milletvekilleri bakanların Meclis’te bulunmamasından şikayet etti.

Bu milletvekilleri, şikayetlerini şöyle dile getirdi:

"Bakan yardımcısıyla görüşsek de bakanın görüşü ve onayı olmadan bir iş yapılamıyor. Dolayısıyla bölgemizdeki sorunları ilgili bakanlıklara ulaştıramıyoruz. Eskiden bakanlar Meclis’e gelirdi, sorunlarımızı burada kendilerine ulaştırırdık, artık o imkanımız da yok.”

Bu görüşlerin ardından AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, bu soruna çözüm bulunması için grup yönetimine talimat verdi. Grup yönetimi de, her bakanın TBMM’de haftalık nöbet tutması yöntemi geliştirdi. 

Ayrıca AKP Genel Merkez yöneticileri de partinin hedef ve programlarına ilişkin önceliklerle, atanan bakanların aldığı kararlar veya bürokrasinin önceliğinin her zaman birbiriyle örtüşmediğine ilişkin sorunu dile getiriyorlar. Yeni sistemde bürokrasinin azalacağı, devletin işleyişinin daha hızlı ve verimli olacağı hedefinden uzaklaşıldığı eleştirileri de yapılıyor.