AKP'li Selvi'den erken seçim mesajı

AKP'ye yakınlığıyla bilinen Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi bugünkü köşesinde, 2023'te yapılması planlanan seçimler üzerine yazdı.10-07-2019 09:33

AKP'ye yakınlığıyla bilinen Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi bugünkü köşesinde, 2023'te yapılması planlanan seçimler üzerine değerlendirmelerde bulundu.

Selvi, yazısında PKK lideri Abdullah Öcalan'ın İstanbul seçimleriyle ilgili mektubu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun seçim dönemindeki profilini değerlendirdi.

Selvi'nin seçimlerle ilgili yaptığı değerlendirmenin ilgili bölümü ise şu şekilde:

Krizleri başarıyla yöneten İmamoğlu bu kez İstanbul’u iyi yönetme sınavı ile karşı karşıya. Bir süredir Ankara’daki Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden ziyade İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi toplantılarının izlenir olmasının bir nedeni de bu. İmamoğlu’nun şahsında yeni dönemden duyulan umut. 25 yıl sonra İstanbul’un 9.5 puan farkıyla kazanılmasıyla birlikte büyük bir karizma edindi. İmamoğlu’na şans tanınması gerektiğine inanıyorum. O nedenle, ilk günden yapılan “karizmanın sıradanlaşması” gibi yorumları erken buluyorum. Haksızlık edildiğini düşünüyorum. Ama İmamoğlu’nun, “karizmanın sıradanlaşması” tehlikesine karşı dikkatli olması gerektiğini de düşünüyorum. İmamoğlu bir anlamda geleceğin yükünü taşıyor omuzlarında. Ama 2023 seçimlerinde en belirleyici unsur Ekrem İmamoğlu’nun başarısı ya da başarısızlığı olacak. Tabii seçimler 2023’e kalırsa... Seçim yorgunu olan Türkiye, 4.5 yıl seçimsiz bir dönem geçirmeli. Ancak yeni partilerin kurulacağı ortaya çıktıkça Ankara’da yeni seçim tarihleri konuşulmaya başlandı. Seçimler 2023’e kalır diyenlerin sesi daha az çıkıyor.