AKP'li Şamil Tayyar: 'FETÖ'den boşalan yere Perinçek yerleşmek istiyor

AKP Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, bugün yayınlanan bir röportajında, Perinçek ve Aydınlık grubunun ordudan tasfiye olan Fethullahçıların boşluğuna yerleşmek istediğini söyledi. Tayyar bu grubun NATO'yla anlaşarak darbe yapabileceğini de ima etti. Tayyar ayrıca, "ulusalcıların batıyla anlaşıp darbe yapma riski var" dedi.22-10-2017 10:27

AKP Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, Gazete Habertürk'ten Kübra Par'ın sorularını yanıtladı. Tayyar, "Doğu Perinçek de 'AKP bizim çizgimize geldi' dedi. AK Parti’nin bir çizgi sorunu mu var?" sorusuna "Devlet içinde FETÖ’den boşalan yere Perinçek tayfası yerleşmek istiyor. Türkiye, 'FETÖ’nün alternatifi ETÖ' gibi bir açmazla karşı karşıya. Ergenekon Terör Örgütü’nü kastederek söylüyorum. Perinçek, bir süredir FETÖ mücadelesi adı altında milliyetçi ve muhafazakâr kadroların tasfiyesiyle kendi yandaşlarının devlet içerisinde hızlı bir şekilde konumlandığını görüyor" yanıtını verdi.

PERİNÇEK AKP'YE DE YARANAMADI

AKP'li Tayyar, açıklamalarına şöyle devam etti:

"Güç kaynaklarını kaybedenler, kendilerine güç devşirmek için AK Parti’yi ve Cumhurbaşkanı’mızın ismini kullanıyor olabilirler. Doğu Perinçek kurnaz bir adam. Devlet içinde FETÖ’den boşalan yere Perinçek tayfası yerleşmek istiyor. Türkiye, “FETÖ’nün alternatifi ETÖ” gibi bir açmazla karşı karşıya. Ergenekon Terör Örgütü’nü kastederek söylüyorum. Perinçek, bir süredir FETÖ mücadelesi adı altında milliyetçi ve muhafazakâr kadroların tasfiyesiyle kendi yandaşlarının devlet içerisinde hızlı bir şekilde konumlandığını görüyor. Bunu bir yerde kuluçka dönemi olarak adlandırıyor ve iyice olgunlaşıncaya kadar AK Parti’ye çok fazla laf söylemeyerek kamuoyunu yatıştırma gayreti içinde hareket ediyor. Ben bunun çok stratejik bir hamle olduğunu düşünüyorum. Daha sonraki süreçte bu yapı AK Parti’yi tasfiye etmek için harekete geçecek. Ülkücüler de var ama onların sayıları çok fazla değil. Özellikle ulusalcılar birçok yerde var. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda ciddi bir üstünlük sağladılar."

Şamil Tayyar, "Böyle bir şey varsa hükümet buna neden müsaade ediyor?" sorusunu ise, "AKP'nin kadrolaşma politikasının çok beceriksizce olduğunu düşünüyorum" diye yanıtladı. Tayyar, "Diğer taraf oldukça profesyonel ve bunun da çoğunu yine bizim üzerimizden yapıyor. Sonuçta buna karar veren AKP yöneticileri" dedi.

"İKİNCİ KEZ Mİ KANDIRILIYORSUNUZ?"

Tayyar, Perinçek iddialarının ardından "İkinci kez mi kandırılıyorsunuz yani?" sorusuna ise "Buna kandırılma mı denir, beceriksizlik mi denir bilmiyorum ama reel durum bu" diye cevap verdi.  Şamil Tayyar, "FETÖ’den boşalan yere eski yapıların yeniden çökmeye çalıştığını" iddia ederek, "AKP devlette kadrolaşmayı bir türlü beceremedi. Bugün başı dik bir şekilde 'Ben AKP'liyim' diyecek memur sayısı, mevcut memurların yüzde 10’unu geçmez" dedi.

"DARBE İHTİMALİ VAR"

Tayyar, "Yeni bir darbe ihtimali görüyor musunuz?" sorusuna "Var, çünkü Türkiye’nin oyun planına baktığımızda böyle bir risk mevcut" diye yanıt verdi. "FETÖ’nün 15 Temmuz’daki gibi konvansiyonel bir darbeyi yeniden gerçekleştirebileceği bana imkân dahilinde gözükmüyor" diye konuşan Şamil Tayyar, "FETÖ’nün beli kırıldı. Devlette Ulusalcıların güçlendiğini söyledik. Eğer Batı Ulusalcılarla işbirliği yaparsa bu risk artabilir. Şu anda Ulusalcılar Amerikan karşıtı ve Avrasyacı politika izliyor. Ama siz yarın Amerika ile ilişkilerinizi düzeltmeye kalktığınızda bu tayfa başka bir arayışa girebilir. Dolayısıyla siz bu mekik diplomasiyi yürütürken devlet erkini eline geçirmeye çalışan odaklar size siyaseten istikamet verebilirler. Mesela yarın Rusya ile kavgaya başlarsak, içerideki Ulusalcılar bir anda harekete geçebilirler" dedi.

Tayyar, “Ordudaki Ulusalcıların darbe yapma potansiyeli var' mı diyorsunuz?" sorusunu ise, "Yarın şartlar değişir, düşmanlar aynı amaçlarla da birleşebilir. Ulusalcılarla Batı da ittifak edebilir. Eğer Ulusalcılar muhtemel bir darbe senaryosunun içerisine eklemlenirse 15 Temmuzvari darbe riski artar" diye cevapladı.

15 Temmuz’un merkezinde Fethullah Gülen Cemaati olduğunu ancak dahil olan "başka grupların da" bulunduğunu iddia eden Şamil Tayyar, "O gruplar tasfiye edildi mi?" sorusuna "Edilmediler. Zaten asıl problemlerden biri de bence bu. NATO’cu tayfa hâlâ etkili" yanıtını verdi.