AKP'li Özkan'ın 'HDP hukuken kapanacaktır' sözlerine AKP'den yanıt

AKP Grup Başkanı Naci Bostancı, AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan’ın "HDP siyasi olarak kapandıktan sonra hukuken de kapanacaktır" sözlerine verdiği yanıtta, "Hukuken değerlendirme, bağımsız mahkemelerin konusu" dedi.03-03-2021 12:59

AKP Grup Başkanı Naci Bostancı, AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan’ın "HDP siyasi olarak kapandıktan sonra hukuken de kapanacaktır" sözlerine ilişkin açıklama yaptı.

Bostancı yaptığı açıklamada, "HDP ile ilgili bizim siyasi kanaatlerimiz, hukuken ise ancak yorumlarımız olabilir. Biz siyasetle ilgiliyiz. Hukuken değerlendirme, bağımsız mahkemelerin konusu" ifadelerini kullandı.

Bostancı açıklamasında, "HDP kapatılacak mı? Bunun cevabı siyasette değil hukuktadır" diye konuştu.

"CHP-HDP ilişkisi bakımından benim gördüğüm sorun şu" diyen Bostancı, "İki partinin yakın ilişkisi tamamen siyasi çıkar esasında bir iş birliği mahiyetinde. CHP, HDP'nin karmaşık konumu, demokrasi ile terör arasındaki belirsiz salınımı üzerinde herhangi bir değerlendirmede bulunmuyor, iş birliğine bir çerçeve koymuyor" iddiasında bulundu.

CAHİT ÖZKAN NE DEMİŞTİ?

Cahit Özkan, dün Meclis’te düzenlediği bir basın toplantısında, MHP Lideri Bahçeli’nin HDP’nin kapatılması çağrısına karşılık pozisyonlarının ne olduğuna dair soruya yanıt vermişti.

Özkan, “HDP hem siyasi olarak kapandıktan sonra hukuken de kapanacaktır. Yani milletimizin vicdanında kapanacaktır. Biz inşallah milletimiz nezdinde HDP’yi kapatacağız” ifadelerini kullanmıştı.