AKP’li milletvekili, aracını çeviren polise önce hakaret etti sonra görevden aldırdı

Kurban Bayramı öncesi arabasını durduran polislere önce hakaret eden ardından da görevden aldıran AKP’li Yılmaz’ın görüntüleri ortaya çıktı. Yılmaz polislere, “İçeri çemkiriyorsun, tükürük geliyor içeriye, uzaklaş” diyerek ardından, “şerefsize bak” diye hakaret etti. Mersin Valiliği ise, "Milletvekilinin geçiş üstünlüğü var" diyerek Yılmaz'ın hakaretini savundu.22-08-2021 21:56

Mersin’in Erdemli ilçesinde aracını çeviren trafik polislerine hakaret eden AKP Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz’ın görüntüleri tepki topladı. İddialara göre o polisler görevden alındı.

Kurban Bayramı öncesi Çeşmeli otobanında polisler tarafından durdurulan AKP Yılmaz, polislere “Şerefsize bak diye hakaret etti.

Yaşanılan olayın görüntülerini sosyal medyadan paylaşan CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, “İşte AKP’nin gerçek yüzü! AKP Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz, kendisini trafikte durduran polislerimize ‘şerefsiz’ diyor ve iki polisimizi de bayram arifesi günü açığa aldırıyor!” notuyla paylaştı.

‘NE ZAMAN ERDEMLİ’YE GELSEM BU PİSLİKLE UĞRAŞIYORUM’

Görüntülerde AKP’li Yılmaz, polise önce, “Uzaklaş. İçeri çemkiriyorsun, tükürük geliyor” diye kızıyor, sonra da “Şerefsize bak” diyor.

Edinilen bilgiye göre; Yılmaz’ı taşıyan otomobil, 18 Temmuz günü, otoyolda ihbar edildiği gerekçesiyle Mersin’in Erdemli ilçesinde durduruldu. Polis ile Yılmaz arasında şu diyalog yaşandı:

Polis: Plakanız otoyolda durmadan ihbar ediliyor. Sistemde milletvekili aracı olarak çıkmıyor.

Yılmaz: Yani bu benim sorunum mu?

Polis: Bizim de sorunumuz…

Yılmaz: Uzaklaş. İçeri çemkiriyorsun, tükürük geliyor içeriye, uzaklaş. Kim ihbar ediyor benim arabamı. Senin adın ne?

Polis: Ekipler, telsizden ihbar geliyor. HTS kayıtları.

Yılmaz: Ekibe tükürürüm. Böyle terbiyesizlik mi olur? Ne zaman Erdemli’ye gelsem bu pislikle uğraşıyorum.

….

Yılmaz: Adını verir misin sen?

Polis: Bir saniye bilgi vereceğim.

Yılmaz: Ş…efsize bak.

Polis: Hanımefendi küfretmeyin, hakaret etmeyin lütfen.

MERSİN VALİLİĞİ'NDEN SAVUNMA GELDİ

Yaşanılan olayın videosunun sosyal medyada yayılmasının ardından açıklama yapan Mersin Valiliği şunları söyledi:

İlimizde bir ay önce, 18.07.2021 günü 18:30 sıralarında Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz’ın arabasının durdurulması olayı ile ilgili olarak,

Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın sosyal medya paylaşımı, olayı tamamen çarpıtmaktadır. Bahse konu olayda Mersin milletvekili Zeynep Gül Yılmaz’ın aracı polis memurlarınca ihbar üzerine durdurulmuştur. Karayolları trafik kanununun 71. maddesi g bendinde görev ve hizmet gerekleri ve güvenlik nedenleriyle geçiş üstünlüğüne sahip araçlar sayılmıştır. Bu çerçevede milletvekilinin kullandığı araç bu kapsamda olmasına rağmen polis memurlarınca durdurulduktan ve milletvekili olduğu anlaşıldıktan sonra yarım saat bekletilmiştir. İlgili şube müdürünce sorgulamanın yanlış yapıldığı, aracın kaydının bulunduğu, bu bakımdan milletvekilinin aracının plakasının yanlış bildirildiği ihbarın yanlış olduğu söylenmesine rağmen bekletilmiş, ancak mesele il emniyet müdürüne intikal ettikten sonra çözülebilmiştir. O esnada polis memurlarının yapması gereken eğer tesbit edilen ihlal var ise tutanak tutup ilgili kurumuna göndermektir. Ancak ön tahkikattan anlaşılmıştır ki; görevli memurlar yasal mevzuatın dışına çıkmışlardır. Bunun üzerine haklarında gerekli yasal işlem başlatılmıştır.