AKP’li meclis üyesi: Siyanüre karşıysanız arabaya da binmeyeceksiniz

AKP Grup Başkanı Murat Özcan, Demir – Çelik endüstrisinde ve bazı maden sektörlerinde belli bir oranda siyanür kullanıldığını söyleyerek, “Siyanüre karşıysanız arabaya da binmeyeceksiniz” dedi.07-09-2019 16:36

Eskişehir Odunpazarı Belediye Meclisi 2019 yılı Eylül Ayı olağan meclis toplantısında Kaz Dağları, Murat Dağı ve Eskişehir’deki maden arama çalışmaları gündeme geldi.

Toplantıda, Kaz Dağları ve Murat Dağı'nda siyanürle altın aranmasına dair AKP Grup Başkanı Murat Özcan'ın sözleri dikkat çekti.

Sözcü'den Kemal Atlan'ın haberine göre, CHP Grubundan gelen eleştirele yanıt veren AKP Grup Başkanı Murat Özcan, “Siyanüre karşıysanız arabaya da binmeyeceksiniz. Şimdi bazıları ‘ne alakası var kardeşim' diyebilir. Ancak alakası var. Demir – Çelik endüstrisinde ve bazı maden sektörlerinde siyanür belli bir oranda kullanılıyor. Siyanürün doğaya salınımı diye bir şey söz konusu değildir. Türkiye'de 300 bin ton siyanür kullanılıyor. Çok ciddi rakamdır. Yüzde 15'i maden aramasında kullanıyor. 285 bin ton siyanür maden arama dışında kullanılıyor. Tabii ki siyanürü alıp, olduğu gibi toprağa salarlarsa durum değişir. Ancak altın arayan şirketlerin üretim süreçleri sıkı bir şekilde denetleniyor ve siyanürü olduğu gibi tabiata salmadıklarını bilmemiz lazım. O dediğiniz 19’uncu yüzyılda filan oluyordu. Tabii bu durum her türlü maden çalışmasına yeşil ışık yakılacağı anlamına gelmemeli. İnsanların toprağa, suya ve doğaya ihtiyaç olacağı kadar başka hiçbir şeye ihtiyacı olmayacağı aşikardır” dedi.