AKP'li Mahir Ünal'dan mektup savunması: 'Cumhurbaşkanımız duygusallık mı yapsaydı?'

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Trump'ın Erdoğan'a yazdığı skandal mektupla ilgili, "Sayın Cumhurbaşkanımız sahada en güzel şekilde cevabı vermek yerine orada kalkıp da, 'Bana böyle bir mektup geldi. Ben bu mektubu kabul etmiyorum' deyip, diplomasi örneği değil de bir duygusallık örneği mi sağlasaydı?" dedi.23-10-2019 18:22

AKP’li Mahir Ünal, Trump’ın Erdoğan’a gönderdiği skandal mektupla ilgili Kılıçdaroğlu’nun açıklamasına, "Cumhurbaşkanımız alıp meseleyi kişiselleştirse, 'Bana böyle bir mektup geldi' deseydi daha mı doğru olurdu?" şeklinde yanıt verdi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Anadolu Yayıncılar Derneği’nde (AYD) konuştu. Suriye’ye yönelik harekatla ilgili değerlendirmelerde bulunan Ünal, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump’ın AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yazdığı skandal mektupla ilgili Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarına yanıt verdi.

‘İSTEDİĞİMİZİ ALDIK’ İDDİASI

Soçi Mutabakatı ile Türkiye’nin istediğini aldığını ve sınırlarını terör unsurlarından temizlediğini iddia eden Ünal, "Özellikle Tel Rıfat ve Münbiç'in YPG-PYD unsurlarından temizlenmesi çok önemlidir. Burada Kamışlı konusunu birileri gündeme getiriyor. Daha önceden Kamışlı’da Rusların ve rejimin varlığı vardı. Sadece Kamışlı’ya özel bir orada ifade söz konusu. Onun dışında Irak sınırına kadar yine anlaşmaya dahil. Yaklaşık Haseke'ye kadar 30 kilometre bir derinlik o bölgede söz konusu. Türkiye sınır güvenliğini bu iki anlaşmayla sağlamıştır. Bundan sonra artık PKK'nın, PYD'nin Türkiye ile hiçbir şekilde bir sınırı kalmamıştır" diye konuştu.

HAKARETİN KABULÜNE SAVUNMA: DUYGUSALLIK ÖRNEĞİ Mİ SAĞLASAYDI?

ABD Başkanı Donald Trump’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gönderdiği mektuba ilişkin de Ünal, "Trump’ın mektubu üzerinden birileri, 'Cumhurbaşkanımıza hakaret edilmesine asla gönlümüz razı olmaz' deyip, dün Kılıçdaroğlu’nun o çirkin mektubu alıp Meclis kürsüsünden okuması gibi o mektup üzerinden bir maalesef siyaset yürütüyorlar. Burada Sayın Cumhurbaşkanımız sahada en güzel şekilde cevabı vermek yerine orada kalkıp da, 'Bana böyle bir mektup geldi. Ben bu mektubu kabul etmiyorum' deyip, diplomasi örneği değil de bir duygusallık örneği mi sağlasaydı? Cumhurbaşkanımız meseleyi kişiselleştirip, ülkesinin çıkarlarını, Türkiye’nin çıkarlarını ve Türkiye’nin masada yürüttüğü oyunu bozmak için sızdırılan mektubu Cumhurbaşkanımız alıp meseleyi kişiselleştirse, 'Bana böyle bir mektup geldi' deseydi daha mı doğru olurdu? Asla. Ona verilecek en güzel cevabı sahada Mehmetçik, Türk ordusu verdi" açıklamasında bulundu.

KILIÇDAROĞLU NE DEMİŞTİ?

Kılıçdaroğlu, dün yaptığı Meclis Grup Toplantısı konuşmasında, Trump'ın Erdoğan'a gönderdiği mektupu okudu. Erdoğan'ın  "Ey Trump!", "Ey Amerika!" çıkışlarını hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Çıkıp aslan kesilmesini beklerdik. 'Ey Trump, araştırmazsan namertsin' diyecekti. 'Araştırmazsan namertsin, ben hesap vereceksem Türkiye'ye hesap veririm' diyecekti. Bunu söylemedi. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde böyle bir mektup gelmemiştir. Bizi bu kadar aşağılayan bir mektup gelmemiştir. Johnson'ın mektubuna İnönü'nün verdiği cevabı hatırlıyorsunuz" sözlerini kaydetti.