AKP'li Mahir Ünal: Sosyal medyada dezenformasyonla mücadeleye ilişkin bir yasal düzenleme kaçınılmaz

AKP, sosyal medya platformlarını hedef almaya devam ediyor. Sosyal medya platformlarına karşı çalışma başlattıklarını belirten Mahir Ünal, "Dezenformasyonla mücadeleye ilişkin bir yasal düzenleme kaçınılmaz" diye konuştu.17-07-2021 14:34

AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hedef aldığı sosyal medya platformlarına karşı çalışma başlattıklarını söyledi.

Ünal, "Dezenformasyonla mücadeleye ilişkin bir yasal düzenleme kaçınılmaz" dedi.

Ünal, AB'nin internet ortamına ilişkin iki temel kırmızı çizgisi söylerken, "Bunlar terörle mücadele ve dezenformasyonla mücadele. Dezenformasyonla mücadele, terörle mücadele kadar önemli. Çünkü biz terörü silahlı şiddete dayalı bir yapı olarak anlayamayız. Terörün ortak amacı kaos oluşturmak, 'düzen' fikrini ortadan kaldırmaktır.

Bugün dezenformasyon dediğimiz ve inşa edilmiş sahte gerçeklik üzerinden toplumlar üzerinde çok ciddi anlamda bir algı operasyonu yapılıyor. O yüzden AB bu dezenformasyonla mücadeleye çok büyük bir önem atfediyor. Bu yönde de hem Almanya'da hem diğer ülkelerde dezenformasyonla mücadele anlamında yapılmış önemli yasal düzenlemeler var. Sosyal medya yalanları, sosyal medyada oluşturulmak istenen sahte gerçeklikle ilgili ciddi düzenlemelere gidiyor" diye konuştu.

'SOSYAL MEDYA YASASINI ÇIKARTTIK'

Ünal şunları kaydetti:

"Türkiye’de sosyal medya yasasını çıkardık. 'Gelmeyecekler, temsilcilik açmayacaklar' dedikleri bütün sosyal medya platformları Türkiye’de temsilciliklerini açtılar. Bu bir ayağı işin. 'Sosyal medya' dediğimiz, Twiter ve diğer platformlar bunlar verici sağlayıcılar. Dolayısıyla veri sağlayıcılar kendilerini tarafsız platformlar olarak nitelendiriyorlar. Ama bu tarafsız platformlarda paylaşılan yalan haberlerin de orada oluşturulan dezenformasyonun ortaya koyduğu bir terör biçimi var.

Ve bununla bütün dünya mücadele ediyor. Milyonlarca öğrenci sınava girmeden bir gün önce bir yalan haber ortaya atılıyor ve sınava girecek bütün öğrencilerin psikolojisini etkileyecek bir algı operasyonu yapılıyor. Bununla mücadele etmek durumundayız. Bu sadece bir örnek."