AKP’li Kaya: Ne yapalım kadınlar öldürülüyorsa?

AKP’li Halil İbrahim Kaya, kadın cinayetlerine ilişkin “Ne yapalım kadınlar öldürülüyorsa?” ifadelerini kullandı.06-12-2017 07:01

Çorum’da İl Genel Meclisi toplantısında Türkiye’de kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilişinin yıldönümü nedeniyle söz alan CHP'li Burçin Solmaz Polat, kadına yönelik şiddeti anlatınca, İl Genel Meclisi Başkanı AKP’li Halil İbrahim Kaya’dan skandal bir yanıt geldi. AKP’li Kaya, konuya ilişkin"Kadınlar öldürülüyor diyorsunuz. Kim öldürüyor. Ne yapalım öldürülüyorsa” ifadelerini kullandı.

Çorum'da Başkanı Halil İbrahim Kaya'nın başkanlığında yapılan toplantıda, gündem maddelerine geçilmeden CHP'li meclis üyeleri Yıldız Bek ve Burçin Solmaz Polat, gündem dışı konuşma talebinde bulundu. Yıldız Bek, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilişinin 83'üncü yıldönümü nedeniyle bir konuşma yaptı. Yıldız Bek’in konuşması sırasında AKP’li İl Genel Meclisi Başkanı Kaya, "Bugün ne günü dediniz?" diyerek konuşmayı kesti. Bek ise  bugünün Türkiye'de kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilişinin 83'üncü yıldönümü olduğunu hatırlatıp, konuşmasına devam etti.

AKP’Lİ KAYA KADINLARIN KONUŞMASINA TAHAMMÜL EDEMEDİ

Bek'in ardından Burçin Solmaz Polat da aynı konuyla ilgili konuşma yaptı. Polat, konuşmasında kadına yönelik şiddet konusunda da açıklamalarda bulununca İl Genel Meclisi Başkanı Halil İbrahim Kaya, kadın meclis üyesinin sözünü keserek şu iddialarda bulundu: "Nereden alıyorsunuz bu yazdıklarınızı? Rusya’ya hiç gittiniz mi? Kadınlara trende bile yer vermiyorlar. Türkiye’de Osmanlı’dan bugüne kadınların değeri hep bilinmiştir. Kız çocuklarının diri diri gömüldüğü bir zamanda onlara değer vermiş bir dinin mensubuyuz. 1400 yıldır kadın hakları İslamiyet’in haricinde hiçbir toplumda yer bulmamış. Türkiye’de kadına verilen değer, dünyanın hiçbir ülkesinde verilmiyor. Bu kadar da vicdansız olmayın. Bu popülist söylemleri bırakın. Bir kadına eziyet ediliyorsa, hiçbir Türk vatandaşı seyirci kalamaz. Kendi ülkesine insan bu kadar mı düşman olunur?” dedi.

‘AĞZIMIZI AÇTIĞIMIZ ANDA ÜZERİMİZE YÜRÜYORSUNUZ’

Bunun üzerine ise CHP'li kadın meclis üyesi Polat, "Bunlar gözümüzün önünde olan olaylar. kadınlar ölüyor, kadınlar istismara uğruyor. Herkesin önünüde dövülüp öldürülüyorlar. Başkanım biz bunları söylediğimizde siz 'Avrupa'ya bakın diyorsunuz'. Bir kadın dövülüyorsa, başörtülü, başörtüsüz olup olmadığına bakmaksızın savunuyoruz. Biz kimse dövülmesin, öldürülmesin istiyoruz. Siz gerçekten büyük bir güç zehirlenmesi içerisindeyiz. Kendi söylediğinizin dışında hiçbir şey kabul etmiyorsunuz. Ağzımızı açtığımız anda üzerimize yürümeye kalkıyorsunuz" diyerek cevap verdi.

AKP’Lİ KAYA’DAN İTİRAZ EDEN KADIN MECLİS ÜYESİNE: CEVAP VERME!

Polat’ın kendisine cevap vermesine öfkelenen Başkan Kaya, “Karşılıklı cevap vermeyin. Siz konuştunuz, ben dinledim. Kestim mi sözünüzü? Bu memlekete bu kadar mı düşman olunur ya? Sizin ideolojiniz nedir, anlamıyorum. Hollanda'da kadın bakanı topraklarına koymadılar, hiçbirinizden ses çıkmadı. Hiç tepki gösterdiniz mi? Konuşma ya. Söz verirsem öyle konuş. Sen konuşurken kimse konuştu mu? Başörtülü kadınlar üniversiteye alınmazken, ikna odalarında şerefsizce muamele yapılırken neredeydiniz? Hiçbiriniz tepki gösterdiniz mi? Sizinki sadece popülist politika. Şimdiye kadar bir tane mağdur başörtülü kadın için geldiniz mi? Kadın bizim anamız” ifadelerini kullandı.

‘NE YAPALIM KADINLAR ÖLDÜRÜLÜYORSA, ADAM CEZASINI ÇEKİYOR’

DHA'nın haberine göre karşılıklı tartışma devam ederken İl Genel Meclisi Başkanı AKP’li Kaya kadınlara yönelik şiddet ve cinayetlere ilişkin şu skandal ifadeleri kullandı: "Kadınlar öldürülüyor diyorsunuz. Kim öldürüyor. Ne yapalım öldürüyorsa, polis yakalayıp cezasını veriyor. Bu hükümetin verdiği kadın haklarını Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan beri hiçbir hükümet vermedi. Adam öldürüyorsa cezasını çekiyor. Erkekler öldürülmüyor mu? Biz hiç kimsenin elbette öldürülmesini istemiyoruz" dedi.