AKP'li isme 27,4 milyon TL'lik cami ihalesi

AKP'li isme 27,4 milyon TL'lik cami ihalesi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 6 yıldır bitirilemeyen cami inşaatı için AKP'li isme 27,4 milyon TL'lik ihale verdi.

AKP tarafından 17 yıldır yönetilen ve 4 milyar 635 milyon TL’lik borcuyla Türkiye'nin en borçlu belediyesi olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Derince’de ihtiyaç olmadığı halde yapılan ve 6 yıldır inşaatı tamamlanamayan cami için harekete geçti ve inşaatın tamamlanması için ihale düzenledi. İhale, 27,4 milyon TL'lik rakamla AKP'li Erkan Öner'in şirketine gitti.

Derince Belediyesi’nin AKP’li Ali Haydar Bulut’un döneminde "vizyon projeleri" arasında yer alan Hoca Ahmet Yesevi Camii’nin temeli, 2017 yılında atıldı. Ancak ekonomik krizle birlikte belediye bütçe ayıramayınca, 2018’de inşaat durduruldu. 31 Mart 2019’daki yerel seçimlerde Derince Belediye Başkanlığı’na seçilen AKP’li Zeki Aygün de bütçe sorununu gerekçe göstererek, cami inşaatını belediyenin yatırım programından çıkarttı. Sonrasında inşaatı yarım kalan cami, Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredildi ancak Diyanet de ödenek çıkartmadı. Bunun üzerine bağış kampanyası başlatıldı fakat buradan da istenilen sonuç çıkmadı. Derince Belediyesi de 3 bin 500 metrekarelik alanı geçici depo olarak kullanmaya başladı.

SÖZLEŞME İMZALANDI

BirGün'den Uğur Şahin'in haberine göre, bölgede bu kadar büyük bir camiye ihtiyaç yokken inşaatına başlandığı belirtilen 2 bin kişilik cami için devreye AKP’li Tahir Boynukalın’ın yönetimindeki ülkenin en borçlu belediyesi olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi girdi. AKP’li belediyeye bağlı Yapı Kontrol Dairesi Başkanlığı, "Derince Ahmet Yesevi Camii İkmal İnşaatı Yapılması" başlığıyla bir ihale açtı. Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, yaklaşık maliyeti 26 milyon 172 bin TL olarak belirlenen işi, 27 milyon 400 bin TL’lik teklifle NRSE İnşaat Gıda isimli şirket aldı. Şirket ile AKP’li idare arasında 28 Temmuz’da sözleşme imzalandı.

Ticaret Sicili Gazetesi’nde yer alan bilgilere göre ihaleyi alan ve 2013 yılında kurulan Ağrı merkezli şirketin Yönetim Kurulu Başkanı AKP’li Erkan Öner. Şu an AKP Düzce İl Teşkilatı’nda Yönetim Kurulu üyesi olan Öner, daha önce de Ağrı’da AKP İl Başkan Yardımcılığı görevini yürütmüştü.

Erkan Öner (solda)

AKP'Lİ ÖNER'İN ALDIĞI İHALELER

Öner'in AKP'li belediyeden daha önce de 36 milyon 861 bin TL tutarında 6 ihale daha aldığı ortaya çıktı. Öner'in şirketi NRSE İnşaat’ın aldığı söz konusu ihaleler ise şöyle:

- 8 Ocak 2018: 2 milyon 922 bin TL’lik ihale.

- 14 Haziran 2018: 3 milyon 922 bin TL tutarında ihale.

- 5 Nisan 2019: 3 milyon 923 bin TL’lik ihale.

- 17 Ocak 2020: 9 milyon 220 bin TL’lik ihale.

- 8 Ekim 2020: 8 milyon 52 bin TL’lik ihale.

-17 Mayıs 2021: 8 milyon 822 bin TL tutarında ihale.

ÖNER'İN GEÇMİŞİ

AKP Düzce İl Yönetim Kurulu üyesi Erkan Öner, Ağrı’da 1977’de doğdu, 2000’de ticaret hayatına başladı. Şu an çeşitli kimi ünlü markaların bayiliklerinin yanı sıra; inşaat, lojistik ve enerji sektörlerinde kurucusu olduğu şirketin yönetim kurulu başkanlığını yapıyor. Öner, 2019’da Ağrı’daki yerel bir gazeteye yaptığı açıklamada, ihale yönteminin değişmesi gerektiğini belirterek, "Mevcut sistem, önceki dönemlerden geliyor. Ancak bu Allah’ın kelamı değil. Yerel idareciler, kendi şehirlerinde hizmet veren sermaye kuruluşları olan müteahhitleri korumak zorundalar. Mevcut ihale sistemi ile müteahhitlerimiz batıyor" demişti.

Öner, Ağrı’da polise hakaret ettiği gerekçesiyle kelepçe takılarak gözaltına alınmasıyla dagündeme gelmiş ve polislere, "Siz benim kim olduğumu biliyor musunuz?" dediği iddia edilmişti.

'EZANLARI SUSTURMAYA KİMSENİN GÜCÜ YETMEYECEK'

Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın da Derince Yeni Kent Mahallesi’ndeki Hoca Ahmet Yesevi Camii’nde inceleme gerçekleştirmiş ve "Caminin tamamlanması için gerekli çalışmaları başlatıyoruz. Camimiz aynı zamanda bir yaşam merkezi olacak. Ezanlarımızı susturmaya kimsenin gücü yetmeyecek" açıklamasında bulunmuştu.