AKP'li isim: Seçimlerin yenilenmesi garanti

Fatih Altaylı, bugünkü köşe yazısında AKP'li bir isme dayandırdığı iddiasına göre İstanbul'da seçimlerin yenileneceğini öne sürdü.14-04-2019 16:40

Gazeteci Fatih Altaylı, bugünkü köşe yazısında AKP'li bir isme dayandırdığı iddiasına göre İstanbul'da seçimlerin yenileneceğini öne sürdü.

Fatih Altaylı, AKP'ye yakın bir dostunun "AK Parti teşkilatları seçim yenilenmesi garanti diye bilgi geçmeye başladılar" dediğini iddia etti. Fatih Altaylı, İstanbul seçimlerinin yenilenmesine ilişkin iddiasını köşesine şu şekilde aktardı: 

"İstanbul’da Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin sonucu ne olacak hâlâ bir muamma halinde sürer ve YSK muhtemelen 'sinyal' beklerken dün Ankara'dan bir dönem AK Parti’ye de yakın olmuş bir dostum aradı.

Söylediği şu: 'AK Parti teşkilatları seçim yenilenmesi garanti diye bilgi geçmeye başladılar.'Doğru mudur, değil midir bilemem. Ben hâlâ YSK’nın resmiyetine bakarım. Peki diyelim ki, YSK İstanbul’da gerçekten böyle bir karar verdi. İşler nasıl yürür?Normalde olması gereken şu: YSK İmamoğlu’na mazbatayı verir. İtirazlardan ötürü yeniden seçim takvimini belirler. O güne kadar İmamoğlu İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni yönetir.Seçim sonucunda İmamoğlu kazanamazsa Başkanlığı düşer, yerine yeniden yapılan seçimde kazanan aday mazbatayı alır. İmamoğlu bir daha kazanırsa Başkanlığı sürdürür. Normal prosedür bu."