AKP’li heyetin ABD'de görüşeceği isim belli oldu

AKP hükümeti adına ABD'ye giden heyetle görüşmek için ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Sullivan görevlendirildi.08-08-2018 14:49

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre AKP hükümeti adına gelen heyetle ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Sullivan ile görüşecek.

Görüşme, saat 18.00'de gerçekleşecek.

Adalet, Hazine ile Maliye ve Dışişleri bakanlıklarından 3'er temsilcinin yer aldığı heyete Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlık ediyor.

İki ülke arasında yaşanan gerginliğin giderilmesine dönük diplomatik görüşmelerde, süreci daha ileri taşıma kararı alınmıştı.

İLERİ HATIRLATIYOR: NE OLMUŞTU?

ABD yönetimi, 2 yıla yakın tutukluluğunun ardından ev hapsine alınan ABD'li papaz Andrew Brunson'ın ‘durumuyla' ilgili sorumlu rol üstlendiği belirtilen Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'e yaptırım uygulamıştı. ABD'nin bu açıklamasının ardından Türk Lirası, dolar karşısında hızla değer kaybetmeye başlamıştı. Bu gelişmelerin ardından diplomatik görüşmeler devam ederken yandaş basında ‘ABD ile bir ön mutabakat sağlandığı' iddiası yayıldı. ABD tarafı ise bunu "Bir anlaşmaya varmış olsaydık Pastör Brunson buraya evine dönmüş olurdu" açıklamasıyla yanıt vermişti.