AKP'li Fatih Belediyesi, tarihi bostana tesis yapmayı planlıyor

Fatih Belediyesi'nin yüzyıllardır tarım alanı olarak kullanılan tarihi Yedikule Bostanları’na tesis yapmak üzere taslak hazırlıklarına başladığı öğrenildi.30-03-2021 08:04

Çevresine yapılan projelerin tepki çektiği tarihi Yedikule Bostanları’na tartışma yaratacak bir projenin daha düşünüldüğü ve taslak aşamasında olduğu ortaya çıktı. AKP’li Fatih Belediyesi'nin, Yedikule surları içindeki, hâlâ bostan olarak kullanılan araziye park, oturma-dinlenme alanı, çocuk oyun parkı, spor alanları ve yeşil alanlar yapmayı planladığı anlaşıldı.

Yedikule Bostanları’nı Koruma Girişimi’nden İnanç Kıran, “Suni bir peyzajla bir mirası yok etmek istiyorlar. Pandemi döneminde kent bostanlarının önemi fark edilmişken böyle bir alan bostan olarak korunmak ve değerlendirilmek yerinde hızlıca ortadan kaldırılmak isteniyor. Sur içinde bu kalan bir iki bostan da kaybedilmesin” dedi.

'BOSTAN OLARAK KULLANILMALI'

İlçe belediyesine proje sürecini soran Kıran’a gelen yanıtta, söz konusu proje çalışmalarının taslak ve öneri aşamasında olduğu belirtilerek projeye ne zaman başlanacağının projenin onaylanmasının ardından netlik kazanacağı ifade edildi. Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'a konuşan Kıran arazinin bostan olarak korunmasını istediklerini belirterek söz konusu arazinin Osmanlı döneminden bugüne hep bostan olarak kullanıldığını vurguladı. 

Tarihi Yedikule bostanları, Bizans döneminde inşa edilen İstanbul’un kara surlarının yanında bulunuyor. Bostan yüzyıllardır tarım alanı olarak kullanılıyor.