AKP'li eski ilçe başkanına ihale yağmış!

Güzel’in şirketi 2018-2021 yılları arasında kamu kurumlarından, bedeli 3,5 milyon TL’yi bulan 13 ayrı ihale aldı. Şirketin ihale aldığı kamu kurumları arasında imam hatip liseleri, öğretmen evleri, ceza infaz kurumları ile üniversiteler yer alıyor.27-09-2021 14:49

Ersan Kınık - @ErsanKinik

AKP’li eski Zile İlçe Başkanı Yusuf Güzel’in ortağı olduğu Pİ-Pa Piliç isimli tavuk şirketi, çok sayıda kamu kurumundan son 3 yılda, yaklaşık 3,5 milyon TL değerinde ihale aldı.

Güzel’in şirketi 2018-2021 yılları arasında kamu kurumlarından, bedeli 3,5 milyon TL’yi bulan 13 ayrı ihale aldı. Şirketin ihale aldığı kamu kurumları arasında imam hatip liseleri, öğretmen evleri, ceza infaz kurumları ile üniversiteler yer alıyor.

Ticaret Sicil Gazetesi’nin 3 Mart 2021 tarihli sayısında yer alan bilgiye göre, Pi-Pa Piliç Gıda Maddeleri Nakliye Pazarlama Ticaret ve Sanayi Ltd. Şirketi sermaye artırımına giderek, şirketin sermayesi 12 milyon 750 bin TL olarak belirlendi. Şirketin ortakları ise S.T. ve AKP eski Zile İlçe Başkanı Yusuf Güzel tarafından oluşuyor.

İHALEYE FESAT SUÇUNDAN ‘ŞEREF DUYUYOR’…

Yusuf Güzel ile ilgili dikkat çeken bir diğer ayrıntı ise, 2013 yılında AKP Zile İlçe Başkanı olduğu dönemde ‘Kamu kurum ve kuruluşlarının ihalesine fesat karıştırmak’ suçlamasıyla yargılandığı davadan 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmış olması. Güzel, o dönemde aldığı cezayı ise şu sözlerle değerlendirmiş ve ilçe başkanlığı görevinden istifa etmişti:

“Demek ki hukuk da bazen yanılabiliyor. Ben AK Parti'nin ilçe başkanı olmasam bu cezayı almazdım. Ama şimdi bu cezayı aldığım için şeref duyuyorum."

Daha sonraki dönemlerde tekrar AKP Zile İlçe Başkanı olan Güzel’in, 2019 yılında Tokat Merkez İlçe Başkanı ile birlikte 13 Aralık 2019 tarihinde herhangi bir açıklama yapmadan istifa etmişti.

KARDEŞLERİ DE AKP’Lİ TOKAT BELEDİYESİNE HACİZ KOYDURMUŞ

Yusuf Güzel’in kardeşlerine ait olan bir akaryakıt şirketi ise 2018 yılında dönemin AKP’li Tokat Belediye Başkanı Lütfü Vidinel’in makam aracı başta olmak üzere, belediyeye ait çok sayıda taşınır ve taşınmaz mallara da haciz koydurmuştu. İcra işleminin gerekçesi ise Tokat Belediyesi’nin, Güzel’in kardeşlerine ait olan akaryakıt şirketine olan 4 milyon TL’lik borç olduğu ortaya çıkmıştı.